Už pár let vědce zaměstnával podivný zvuk ozývající se z nejhlubšího místa oceánu – Mariánského příkopu. Záhadu nakonec rozluštili a výsledek bádání je docela roztomilý. Za zvuk totiž pravděpodobně může jedno velké zvířátko.

Podivné zvuky nahrané během podzimu 2014 a léta 2015 v hloubce temného Tichého oceánu vrtaly hlavou nejednomu badateli. Původně totiž počítali s tím, že nejhlubší místo na zemi bude také jedno z nejtišších. Opak byl pravdou. Dno skoro jedenáct kilometrů hlubokého příkopu se hemží zvuky „ze shora“ – zemětřesení, tajfuny, dokonce i zvuky lodních motorů.

FOTO: Mariánský příkop – nejhlubší místo na Zemi

Mariánský příkop – nejhlubší místo na Zemi - marianatrenchmapMariánský příkop – nejhlubší místo na Zemi - century-old-challenger-expedition-helps-confirm-global-warmingMariánský příkop – nejhlubší místo na Zemi - challenger-deepMariánský příkop – nejhlubší místo na Zemi - 262819l-640×400-b-c96c8a9cMariánský příkop – nejhlubší místo na Zemi - 4586393_orig
Další fotky
Mariánský příkop – nejhlubší místo na Zemi - 080217_whalehearing_1

Jeden z nich ale stále nebyli schopni identifikovat. Asi třiapůlsekundový hluk na celých 23 dnů dlouhé nahrávce se několikrát opakoval. Příznivce víry v mimozemský život bohužel zklameme. Na první poslech „vesmírný“ zvuk má totiž na svědomí jedna velká velryba.

Velrybí volání porovnali s podobnou nahrávkou velkého kytovce z roku 2001 přezdívanou „Star Wars“. Struktura a frekvence zvuku si byla velmi podobná a tak dospěli k závěru, že se jedná o blíže neidentifikovaného kosticovce, který do oceánu volá cosi, co badatelé ještě nikdy neslyšeli.

Z mysteriózního zvuku se tak stal další podnět k bádání jiného druhu – do Mariánského příkopu se průzkumníci opět vrátí a budou se snažit zjistit, co nově objevený velrybí zvuk znamená a k jakému rodu kytovců patří.

Anna Samsová

A zde se můžete podívat na fotky ze zákulisí filmu Titanic od režiséra Camerona, který se na dno Mariánského přikopu taky podíval.

Komentáře