Ceny letenek klesají, dovolená je stále dostupnější a my mnohdy nevíme, jakou destinaci vybrat. Populární Bali, Tenerife, Spojené arabské emiráty nebo třeba Thajsko? Před rokem 1989 bychom se na tato místa nepodívali, přestože se překvapivě cestovalo docela dost, i když bylo třeba toho hodně „vyběhat“. Od ministerstva vnitra jsme museli sehnat výjezdní doložku a od banky devizový příslib.

Za socialismu bylo povoleno pouze pět státních cestovních kanceláří, a to Čedok, Sportturist, CKM, Rekrea a Autoturist, které prodávaly především zájezdy do zemí socialistického bloku. Nejvíce Čechů jezdilo s cestovními kancelářemi do NDR a do Sovětského svazu, populárním přímořským letoviskem bylo třeba Soči u Černého moře.

FOTO: Populární místa socialistické dovolené

Populární místa socialistické dovolené - zotavovna-rohPopulární místa socialistické dovolené - Populární místa socialistické dovolené - spokojena-dovolena-za-socialismuPopulární místa socialistické dovolené - rumunska-plaz-mamaiaPopulární místa socialistické dovolené - dovolena-na-balatonu-nebyla-jen-zahalena-mlhou-jakov-pupendu
Další fotky
Populární místa socialistické dovolené - Populární místa socialistické dovolené - cesta-na-dovolenou-za-socialismuPopulární místa socialistické dovolené - Populární místa socialistické dovolené - ostrov-krk-v-jugopslaviiPopulární místa socialistické dovolené - Populární místa socialistické dovolené - zadost-o-vydani-vyjezdni-dolozkyPopulární místa socialistické dovolené - vyjezdni-dolozka-z-60-let

K dalším oblíbeným destinacím patřilo i Bulharsko a Rumunsko, kam se hromadně jezdilo na poukaz ROH. Jezdívalo se také do Maďarska na Balaton. Málo se ví, že do Jugoslávie se mohlo cestovat jen deset let (1962 – 1972). Když se jugoslávský režim přiklonil k Západu, cesty českých turistů byly na Balkán velmi omezeny. „Exotikou“ bylo východní Německo, kam se jezdilo za zábavou „na nudu“. V NDR se vesele pěstovala FKK (Frei Körper Kultur), i když byl studený baltský vítr spíš k pláči.

Petra Vomelová

A zde se můžete podívat, že Česko je překrásná země na dovolenou.

Komentáře