Jejich zvláštní chování podivovalo okolí. Nerozlučitelná jednovaječná dvojčata nedokázala žít normálně pospolu, ale ani bez sebe. Vše skončilo až smrtí jedné ze sester.

June a Jennifer Gibbonsovy se narodily ve vojenské nemocnici v Jemenu, kam byl převelen otec dívek pracující pro britskou Royal Air Force, 11. května roku 1963. Jakmile dívky dorostly věku, kdy ostatní děti začínají mluvit, bylo matce Glorii a otci Aubreymu jasné, že něco zřejmě není zcela v pořádku.

Kromě toho, že byly June s Jennifer absolutně nerozlučitelné, odmítaly komunikovat se svým okolím. Mluvily jen mezi sebou a to ještě pomocí vlastního smyšleného jazyka, angličtinu naopak téměř neovládaly. Dívky vešly ve svém okolí ve známost jako „tichá dvojčata“.

FOTO: Záhadný případ „tichých dvojčat“ Gibbonsových

Záhadný případ „tichých dvojčat“ Gibbonsových - silent-twins-childrenZáhadný případ „tichých dvojčat“ Gibbonsových - June-and-Jennifer-Gibbons-1024×654Záhadný případ „tichých dvojčat“ Gibbonsových - img_jdelriov_20200227-132815_imagenes_lv_terceros_gemelas4-kqRC–656×890@LaVanguardia-WebZáhadný případ „tichých dvojčat“ Gibbonsových - gibZáhadný případ „tichých dvojčat“ Gibbonsových - 31.June-and-Jennifer-Gibbon
Další fotky
Záhadný případ „tichých dvojčat“ Gibbonsových - gettyimages-829795300

Na základní škole se pro svůj barbadoský původ a zvláštní chování (dívky například neustále kopírovaly pohyby té druhé, „měnily“ si svá těla, při jídle dělaly extrémně pomalé pohyby apod.) staly terčem nemilosrdné šikany – jejich neoddělitelnost se tak ještě prohloubila. Prazvláštního chování dvojčat si v rámci návštěvy školy roku 1974 všiml medik John Rees a přesvědčil Gibbonsovi, aby dívky docházely na terapii. Marně – June a Jennifer neustále odmítaly komunikovat s kýmkoliv jiným (jedinou výjimkou se stala jejich mladší sestra).

Lékaři dospěli k radikálnímu řešení – sestry rozdělit, aby se vymanily z vlivu, který na sebe navzájem měly, a začaly fungovat jako individua. Každá byla poslána do jiné internátní školy. Zanedlouho se u sester projevily drastické následky jejich odloučení – dívky naprosto přestaly vnímat okolí, několik dní byly schopné ležet v posteli bez hnutí.

Dvojčata v roce 1993.

Po opětovném shledání se sestry na několik let izolovaly ve svém pokoji. Vytvořily si vlastní svět a hrály velmi promyšlené hry se svými panenkami, později se pustily do psaní. Jejich literatura, kterou se bez úspěchu snažily i publikovat, často nesla společný motiv – zločin.

Právě ke zločinu, posilněné alkoholem nebo drogami, se v teenagerovských letech sestry uchýlily. Vandalismus, zlodějství a žhářství je nakonec stálo pobyt ve vysoce střežené psychiatrické léčebně, ve které zůstaly celých 11 let.

Při nesnesitelném pobytu v léčebně došly, podle pozdější výpovědi jedné z nich, k dohodě, že je nutné, aby jedna z nich zemřela – ta druhá pak může začít mluvit s okolním světem. Jennifer byla tou, jež se rozhodla svůj život pro dobro sestry obětovat.

Dvojčata? Ne! Jen naprostí cizinci, kteří se navzájem podobají jako vejce vejci!

Roku 1993 při převozu sester do jiného zdravotnického zařízení upadla Jennifer v bezvědomí. O pár chvil později zemřela ve svých 29 letech na nemocničním pokoji. Příčinou úmrtí byla akutní myokarditida – zánět srdeční svaloviny.

June při výslechu skutečně začala komunikovat a o prapodivném chování dvojčat v minulosti se vyjádřila jako o „hře“. Vypověděla, že Jennifer se den před odjezdem chovala poněkud zvláštně a v jeden moment jí sama řekla, že umírá. June viděla sestřinu smrt jako sebeobětování. Dnes žije běžný, plnohodnotný život, bez psychiatrického dohledu.

Jan Králík

Komentáře