Letos se v kinech objevil potřetí nejen John Wick, ale i Hobbs a Shaw. Přesto jsou akční filmy trochu ve stínu těch komiksových. Pokud chcete zavzpomínat na klasiky z osmdesátých a devadesátých let, nebo si rozšířit obzory, navštivte festival akčního filmu v pražském kině Aero už zítra!

Je to pozvánka tak trochu za pět minut dvanáct, ale právě o záchrany na poslední chvíli se přece v akčních filmech hraje často. Fest akce alias festival akčního filmu zahajuje svůj první ročník už zítra večer a poběží až do páteční půlnoci. Jeho cílem je nabídnout výběr toho nejzajímavějšího ze všech koutů planety. Ve středu začínáme v Evropě a rovnou pohledem do zákulisí, protože Zvíře s Jeanem-Paulem Belmondem představuje slavného francouzského herce hned ve dvou polohách – jako zženštilou hvězdu akčních filmů Bruna Ferrariho a zejména jako kaskadéra Mikea, co má pořád hluboko do kapsy, i když za slavné a bohaté herce nasazuje krk. Belmondo dostal ve svižné akční komedii šanci předvést svůj šarm, ale také nechat diváka nahlédnout do pozadí výroby filmů.

A v pohledu za kulisy budeme pokračovat i s dalším snímkem, tentokrát rovnou českým! Jirka Mádl se představí jako První akční hrdina ve středometrážním experimentálním akčňáku, který si střílí z klišé a zaběhnutých pravidel populárního žánru. A aby toho nebylo málo, autoři snímku rovnou natočili i podobně dlouhý dokument o vývoji akčního žánru v české a československé kinematografii. Tohle dvojkombo přijedou do Aera sami uvést a kdo se cítí, může se dokonce zúčastnit i jejich kvízu, jež prověří znalosti každého fandy.

Ve čtvrtek se přitvrdí a přibude cizokrajných chutí. V šest startuje program asijskou peckou Police Story od Jackieho Chana. Jde o jeden z nejzásadnějších počinů hongkongské akční hvězdy a zároveň snímek, který v roce 1985 změnil od základů nejen tamní kinematografii, ale celou mistrovu kariéru. Dravá kriminálka je napěchovaná krkolomnými kaskadérskými kousky a dechberoucími bitkami. Jackie tu hraje policajta, který si vyšlápne na hongkongskou mafii a rychle pocítí následky, když se kolem něj hongkongská chobotnice pevně ovine. Naštěstí má ostré lokty a umí kolem sebe kopat, takže nic není ztraceno.

Po Chanovi nastupuje jedno z velkých lákadel programu a zároveň jeden z filmů pásma Popkulturní milníky, které zajišťuje spolupořadatel festivalu, filmový magazín MovieZone. Promítat se bude Skála Michaela Baye, což je jeden z nejvýraznějších akčních filmů devadesátých let. Nicolas Cage tu s Seanem Connerym zachraňují San Francisco před bandou válečných veteránů, co okupují ostrov Alcatraz a mají rakety se smrtícím plynem VX. Michael Bay tu dávno před Transformery dokázal, že má cit nejen pro akční poetiku, ale umí kouzlit s kamerou i soundtrackem. Skála se ani po více než dvaceti letech neokoukala a neoposlouchala. Vidět ji v kině je jednoduše povinnost.

V pátek festival finišuje hned třemi snímky. Opět startuje v Asii a opět v roce 1985, tentokrát s akční kriminálkou Red Force 2. Název téhle série si možná pamětníci vybaví z videopůjčoven a ano, Red Force 2 je béčko, ale to by rozhodně nemělo znamenat, že ho přejdete bez zájmu.

Cynthia Rothrock a Michelle Yeoh v něm totiž jako dvě nekompromisní policajtky nakopou zadek tolika chlapům, že může takovou emancipaci dnešní Hollywood jen závidět. A nejde jen o krásné tvářičky, obě herečky ovládají bojová umění a i díky tomu je tenhle film plný špičkových akčních scén.

Prostředek večera patří Robertu Rodriguezovi a jeho hollywoodskému debutu jménem Desperado. Antonio Banderas a Salma Hayek tu dělají nejen díru do světa, ale taky do spousty mexických padouchů, co se jim rozhodli zkřížit cestu. Neskutečně našlapaný akčňák, který svou přítomností posvětil i Quentin Tarantino, zraje v dnešní éře líných digitálních blockbusterů jako víno. Tak si přijďte poslechnout mariachiho odrhovačky a zavlnit se do rytmu cinkajících nábojnic. Desperado a sklenička oroseného piva, kterou si v Aeru klidně můžete donést přímo do sálu, to je ideální páteční kombinace.

První ročník festivalu akčního filmu pak končí opět v Hongkongu, ačkoliv jde tentokrát o americkou produkci. A to pivo si dejte rovnou tuplované, protože jde o Dvojitý zásah s Jeanem- Claudem Van Dammem, béčkovou modlu devadesátých let, která se tu vyskytuje rovnou ve dvojroli, ve filmu, co je zápletkou úplně tupý, ale zato nešetří akčními scénami a přiblbými hláškami. Tedy přesně tím, co potřebujete. Podobné projekce v Aeru jsou pověstné tím, že na nich lidé tleskají, fandí hrdinům, nahlas přeříkávají hlášky a občas přijdou i v kostýmu. Jestli vám to váš vnitřní introvert nezakáže, určitě doražte. Z krátkých úvodů před každým filmem se navíc dozvíte i pár zajímavostí o vzniku snímku a nebo můžete využít bohatě zásobený bar a bistro.

Vstupenky nakupujte na webu Aera. Nejsou adresovány na konkrétní místa, takže kdo dřív přijde, ten dřív mele. Akční hrdinové z osmdesátek nezadržitelně stárnou a v kinech už je skoro nepotkáte. Přijďte zavzpomínat na to, jak jim to šlo v plné formě, ve filmech, které se do českých kin málokdy dostanou.

Komentáře