Prapůvodní inspirace pro ikonického a psychicky narušeného klauna Jokera, nejznámějšího padoucha amerického komiksového vydavatelství DC Comics, se objevila už v roce 1928. A to s příchodem filmu Muž, který se směje, natočeného na motivy románu francouzského spisovatele Victora Huga.

Muž, který se směje byl natočen podle stejnojmenného románu Victora Huga a na hlavním představiteli, mladíkovi Gwynplaineovi, můžeme najít řadu podobností s charakterem šíleného klauna, tak jak ho ztvárnil Joaquin Pheonix v nedávno uvedeném filmu Joker. V naší galerii se podívejte na 6 herců, kteří si roli proslulého záporáka a hlavního nemesis Batmana v minulosti již zahráli a svým jedinečným výkonem uchvátili většinu diváků.

FOTO: 6 herců, kteří nejlépe ztvárnili komiksového padoucha Jokera

6 herců, kteří nejlépe ztvárnili komiksového padoucha Jokera - joker-20196 herců, kteří nejlépe ztvárnili komiksového padoucha Jokera - $6 herců, kteří nejlépe ztvárnili komiksového padoucha Jokera - Jack Nicholson6 herců, kteří nejlépe ztvárnili komiksového padoucha Jokera - 36 herců, kteří nejlépe ztvárnili komiksového padoucha Jokera - 4
Další fotky
6 herců, kteří nejlépe ztvárnili komiksového padoucha Jokera - batman-arkham-asylum-mark-hamill-joker-1184873

Ačkoliv je Muž, který se směje nejčastěji označován za horor, snímek sahá daleko za hranice tohoto žánru. Němý film (tvůrci se před natáčením rozhodovali, zdali bude snímek němý, nebo se zvukem, ve prospěch němého filmu nakonec rozhodlo to, že Conrad Veidt se svou pomůckou držící jeho neustálý úsměv nemohl prakticky mluvit) německého režiséra Paula Leniho je romantickým melodramatem ponořeným do německého expresionismu, celý jeho nádech je děsivý a velice temný. Film vznikl pod záštitou Universal Pictures a svým úspěchem u diváků otevřel cestu dalším adaptacím, jako byly v roce 1931 snímky Dracula a Frankenstein.

Hlavní postavu Gwynplainea ztvárnil německý herec Conrad Veidt. Gwynplaine má na tváři věčný úsměv, a to následkem operace, kterou na něm kdysi v minulosti provedli zloději dětí. Je šaškem a potulným komediantem, jemuž se všichni smějí, s výjimkou jeho slepé milenky. To proto, že nikdy neviděla jeho směšnou tvář. V průběhu filmu se ukáže, že šašek pochází ze vznešené rodiny, stává se tak anglickým lordem s nadějí na kariéru a na královu přízeň. Poté, co se prvně objeví ve sněmovně, vypukne skandál. Královna ho chce dát uvěznit, ale šašek utíká na loď a vyplouvá zpět za svou slepou milenkou.

Conrad Veidt a Olga Baclanová.

O původní předloze Jokera se debatovalo dlouhá desetiletí, tvůrci Bob Kane, Bill Finger a Jerry Robinsona, kteří stojí za vznikem komiksu Batman No. 1 z roku 1940, se však shodli, že postava Gwynplainea sloužila jako původní předloha k jejich šílenému klaunovi. Ačkoliv postava prošla za skoro 80 let své existence řadou různých změn, na jejích časných verzích je stopa Muže, který se směje naprosto nediskutovatelná.

Michal Švehla

Mladý Batman nebo inspirace De Nirovým Taxikářem. Podívejte se, jaké easter eggy nám připravil film Joker

Komentáře