Na lidské hlavě roste průměrně 100 000 vlasů rychlostí 1 cm za měsíc. U zrzavých lidí o 20 tisíc méně, u blonďatých i o 40 tisíc více. Na každý centimetr čtvereční se vtěsná až 120 vlasů. Za běžné vypadávání se považuje 30 až 80 vlasů denně, ke kterému dochází při mytí, česání a úpravě. Padáním ve větší míře, např. více vlasů přes den na oblečení, ráno na polštáři, na podlaze, prosvítáním pokožky, tvořením koutů a sníženým dorůstáním je třeba se začít zabývat.

Padání vlasů je běžný jev. Jde o přirozený proces obměny porostu hlavy. Problém však nastává, když vlasy začnou nápadně řídnout. Nadměrné vypadávání vlasů může mít mnoho příčin. Pokud dojde ke ztrátě vlasů v relativně mladém věku (kolem 25. roku) a genetická predispozice byla vyloučena, může jít také o jinou příčinu, jako je kožní nemoc, náhlý nebo dlouhodobý stres, nevyvážená strava, hormonální poruchy, vedlejší účinky léků, dědičné faktory či nedostatek vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších mikronutrientů. Zvýšená hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu a genetické dispozice jsou hlavní příčinou mužské plešatosti.

Transplantace vlasů

Vlasových folikulů máme pouze omezené množství a člověk si není schopný vytvářet nové. Pokud dojde k jejich poškození, není možné přivést je zpět k životu. Jediná možnost, jak opět získat vlasy v těchto oblastech, je jejich transplantace. Právě transplantace řeší různé typy ztráty vlasů – kouty, ustupující čelo, kolečko, řídnutí vlasů. Transplantací vlasů se rozumí odběr vlastních vlasových folikulů (tkáně s kořínky vlasů) z takzvané dárcovské oblasti na týlu nebo zátylku vaší hlavy a následný přesun na jinou část hlavy. Vlasy v oblasti týlu nebo zátylku jsou zpravidla odolnější proti příčinám plešatění, proto jsou k transplantaci ideální.

Inovativní systém ARTAS

Technologie pokročila na takovou úroveň, že přístroje zvládají i složité dílčí úkony mnohonásobně precizněji než člověk. Systém ARTAS disponuje množstvím moderních senzorů, díky kterým je schopný lépe a precizněji odebírat vlasové štěpy, čímž se výrazně snižuje pravděpodobnost poškození odebíraného štěpu i vlasů v jeho okolí.

Ostatní metody s sebou nesou riziko poškození folikulů při odběru. Odhaduje se, že při ručním odběru dochází k poškození až 30 % štěpů. Tyto poškozené vlasy vám již nikdo nevrátí. Během roboticky asistované metody je počet ztracených vlasů při odběru až desetkrát nižší.

Průběh transplantace

Při prvním sezení budete podrobně seznámeni s metodickými postupy, dostanete informační materiály a budou vám zodpovězeny veškeré dotazy. Trichologické vyšetření odhalí, zda bude před zákrokem potřeba vyléčit vlasovou pokožku. Během konzultace uvidíte díky aplikaci ARTAS Hair Studio 3D model zobrazující, jak bude finální výsledek transplantace vypadat.

Pro hladký průběh a jistotu, že vše proběhne v pořádku, je nutné při předoperačním vyšetření ověřit váš zdravotní stav a ujistit se, že nic nebrání podstoupení zákroku. Bezprostředně před samotným zákrokem je potřeba, kvůli preciznímu odběru, vlasy v dárcovské oblasti zkrátit na 1 mm.

Samotná transplantace je rozdělena na dvě části – odběr štěpů z dárcovské oblasti a následné usazování do předem určené oblasti podle 3D modelu. Systém ARTAS High-Definition Stereoscopic Vision určí, které vlasové folikuly jsou vhodné k transplantaci, a vybere zdravé štěpy, přednostně s více vlasovými folikuly. Vybrané folikuly systém ARTAS Harvesting šetrně a přesně odebere. Tímto postupem je zaručena ochrana zbývajících vlasů. Odběrová místa jsou zcela nepatrná a rovnoměrně rozprostřená, proto není zákrok detekovatelný. V následující fázi systém ARTAS podle odsouhlaseného modelu určí, kam budou vlasy transplantovány, a vytvoří lůžka pro vlasové folikuly.

Po zákroku se doporučuje odejít v doprovodu druhé osoby. Z důvodu použití lokální anestezie nemůžete krátce po zákroku řídit vozidlo, není ale třeba zůstávat v hospitalizaci. Druhý den se zastavíte na kontrolu.

Pravidelné kontroly jsou po zákroku po čtyřech, šesti a dvanácti měsících, kdy je zjišťována kvalita transplantovaných vlasů, jejich stav a stav vlasové pokožky.

Follicular Unit Extraction

Během metody Follicular Unit Extraction, zkráceně FUE, dojde k odběru jednotlivých vlasových štěpů z týlu. Vznikají mikrojizvičky (cca 1 mm v průměru), které poté, co vlasy v odběrové části povyrostou, nejsou vidět. Stejně tak odpadá i necitlivost odběrové části hlavy. Touto metodou je možné najednou transplantovat štěpy v počtu několika tisíc při jediném zákroku. Je tak možné docílit velké vlasové hustoty a přirozeně vypadajícího výsledku. Metoda FUE je v současnosti považována za nejvhodnější, její postupy se používají i při roboticky asistované transplantaci. Nevýhodou je časová náročnost operace, zákrok trvá až 8 hodin, což může být pro pacienta náročné.

Vlasové centrum a klinika zdraví Clinical Hair&Health je v České republice jediné místo, které tuto roboticky asistovanou metodu nabízí. Trichologii a zdraví vlasů se věnuje již více než 10 let a lékaři mají dlouhou praxi v oboru transplantace vlasů.V ýsledky transplantací můžete sledovat také na webových stránkách kliniky.

Více informací naleznete na www.robotickatransplantace.cz

Upřednostňujete osobitý střih vlasů? V Severní Koreji by vás stál hlavu. Legálních je pouze těchto 15 účesů

Komentáře