Neživého kuchtíka o dvou rukách navrhla britská robotická společnost podle výherce populární soutěže MasterChef. Robot se v budoucnu může dostat do domácností a kouzlit v kuchyni odhadem za téměř osm desítek tisíc liber.

Každodenní život po boku robotů připomínajících lidské bytosti je zas o krok blíže. Společnost Moley Robotics založená ruským vědcem Markem Oleynikem roku 2015, se sídlem v Londýně, už v počátečním roce své existence představila první robotickou komerční kuchyň vůbec.

Letos uvedla její nejnovější verzi tzv. „Automated Kitchen“, robota o dvou obratných rukou, který má svými pohyby připomínat výherce britské verze soutěže MasterChef z roku 2011 Tima Andersona.

FOTO: První komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů

První komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - 5289První komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - Arch2O-robotic-kitchen-moley-robotics-4První komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - 9622362-3×2-xlargePrvní komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - moley_kitchen_of_the_futurePrvní komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - Moley-Robotics-Chef
Další fotky
První komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - moley-kitchen-robot-doing-the-dishesPrvní komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - Arch2O-robotic-kitchen-moley-robotics-5První komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - im-138030První komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - Moley-robot-chefPrvní komerčně dostupný robot v kuchyni vás vyjde na několik milionů - robot-chef_md

„Automated Kitchen“ dokáže nasbírat ingredience ze speciálně upravené chytré lednice, naplnit pánve, lít, míchat, upravovat teplotu varné desky dle potřeby a servírovat – základní úkony, jež postačí k přípravě teplé večeře, podle jednoho z 5000 uživatelem uložených receptů.

Robot využívá k celkové orientaci kombinace sensorů a kamer. Správné nádobí například vybere pomocí na nich speciálně umístěných značek, kamerové „oko“ jej zas upozorní na rozlité či rozsypané přísady a zabudovaná germicidní lampa s ultrafialovým zářením zbaví znečištěný povrch bakterií.

Japonské městečko si najalo robotické monstr vlky, aby odrazovali hladové medvědy. Vyjící roboti slaví velký úspěch

Na vývinu robota spolupracovalo po šest let okolo stovky designérů, inženýrů i trojice profesionálních a několika cenami ověnčených šéfkuchařů. Cena prvních kusů, které půjdou zakoupit samostatně či se speciálně upravenou chytrou kuchyní, se nyní odhaduje v rozmezí okolo 40 až 75 tisíci britských liber – tedy v přepočtu od jednoho až po dva miliony českých korun.

Jan Králík

Komentáře