Klobouk Fedora je nadčasová, ikonická záležitost. Nosili jej všichni – od Alphonse Caponeho přes Humphreyho Bogarta, Indiana Jonese, Donalda Drapera až k Pharrellu Williamsovi. Materiál, barva a značka se třeba změnila, ale tvar je stejný a stále si nachází nové a nové příznivce.

Koruna fedory je rovná nebo jen málo zúžená, vysoká, seshora snížená do podélné rýhy či prohlubně a z obou stran promáčklá. Krempa je rovná, případně vepředu snížená a vzadu lehce zvýšená, středně široká až široká. I proto sedí dobře prakticky každému. Široká krempa vypadá dobře na mužích vysokých, s výrazným nosem nebo ušima a výrazně pomůže ramenatým mužům s malou hlavou. Obvyklým materiálem je vlněná plsť nebo zaječí srst.

Historie fedory sahá až do roku 1882, kdy byla uvedena divadelní hra Fédora. Stejnojmenná hlavní hrdinka, kterou hrála Sarah Bernhardtová, v jejím průběhu nosila právě takovýto klobouk. Fedora tak pronikla napřed do ženské módy, když však módní vlna opadla, všimli si jí také muži. První mezi nimi byl patrně Oscar Wilde, veliký fanoušek slavné herečky.

Od poloviny dvacátých do poloviny šedesátých let byla fedora prakticky povinným doplňkem řádně ustrojeného muže. Ústup fedory způsobila změna v oblékání směrem k méně formálním stylům (a snad i snížení výšky kabin automobilů), podle legendy odsoudil fedoru k zapomnění prezident Kennedy, když přednesl svůj inaugurační projev prostovlasý.

Každý muž, který se rozhodne nosit fedoru, by si měl pořídit minimálně klobouky tři. Černý, perfektní k večernímu obleku a kabátu nebo k obleku na denní nošení. Nejlépe vypadá formálně, a když už lidstvo touto cestou jde, není nutné to měnit. Právě díky gangsterským filmům je dnes fedora prakticky synonymem pro klobouk.

Hnědá či tan fedora naproti tomu bude vypadat dokonale k běžnému outfitu. Tvídový kabát nebo trench od Burberry z vás vytvoří postavu přicházející z filmu Casablanca. Se všemi klady, které k tomu patří. Tvídový šedý oblek a hnědá fedora je klasická gentlemanská kombinace. Improvizujte s kravatou, hodinkami nebo manžetovými knoflíčky.

Šedá Fedora se stala doplňkem s univerzálním postavením. Díky Johnny Deppovi je možné ji nosit k jakémukoliv outfitu a nevypadat jako blázen. Ale musíte si připravit už zmíněnou sebejistotu ve tváři. Ten, co říká, že vše je tak, jak má být. Koneckonců, podobnou revoluci způsobil i Pharrell a bude jen dobře, pokud se inspirujete.

Fedora je výraz elegantní mužnosti, světaznalosti, inteligence a uvědomění. Klobouky jsou velmi stylové a funkční kousky. Nejen díky schopnosti tělo zahřát, ale samozřejmě i po vzhledové stránce. Správně vybraná fedora vám pomůže vyrovnat symetričnost obličeje a je známo, že dle symetrie se soudí vzhled. Také je to skvělý prostředek ke správnému držení těla. Má-li člověk na hlavě klobouk, podvědomě chodí rovně a vypadá vyšší. Také posílá zprávu, že je důstojný a má vnitřní sílu.

Připravil: Jiří Hofbauer

Komentáře