Ty tam jsou doby, kdy značka Volvo byla symbolem nejvyšší automobilové bezpečnosti, ale zároveň se prezentovala elegancí krabice od bačkor. Už pár let se nejslavnější švédská auta prezentují designem, který musí saturovat i největší estéty. Jedním z nejčerstvějších případů je nové Volvo V60 Cross Country.

V roce 2010 Evropu ždímala ekonomická krize a páteř jejího průmyslu – automobilky – úpěly pod pod jejími dopady. Slavná nordická značka Volvo Cars byla konkrétně na odpis. Záchranné lano podala švédům čínská automobilka Geely a za pár drobných – konkrétně 1,8 miliardy dolarů, se stala majoritním vlastníkem kultovní továrny. Mnozí škarohlídové věštili pro Volvo děsivé konce. Jenže opak se stal pravdou. Z toho obchodu se za pár let stal totální win – win deal. Číňané poskytli značce potřebné peníze na vývoj, aby mohlo Volvo dohnat hlavně německou konkurenci. A to se podařilo. Nové modely Volva jsou esencí severské preciznosti a bezpečnosti, nijak se nezpronevěřují odkazu značky, ale zároveň začaly být výrazně zábavnější a tak nějak celkově mnohem víc cool.

Nové V60 Cross Country je auto, které si může koupit stejně dobře začínající třicátník, jako zasloužilý senior, co do něj naskládá manželku, tři vnoučata a ještě zlatého retrívra. Velmi pozitivně ho díky elegantnímu designu ale vnímají i ženy, které pak na nákupu uvítají i jeho sofistikovaně vyřešený vnitřní prostor včetně kufru.

Když jsem si auto převzal k testovací jízdě, tak jsem s jeho vnitřním systém splynul během několika minut. A to jsou moje zkušenosti s Volvem v podstatě nulové. Bezpečnostní prvky a vychytávky na vás vyčuhují všude kolem, ale pro mne velmi překvapivě vůbec neubírají u tohoto modelu požitku z jízdy. A ten je hodně dobrej. Cross Country v sobě slučuje to nejlepší z SUV (vysoký podvozek) a z klasického osobáku (rozumné rozměry, se kterými se s ním můžete vydat i do centra Prahy). Osmistupňová automatická převodovka šlape, jak, kdyby snad Volvo mělo vlastní stáj ve Formuli 1. Vyladění podvozku na různé kvality povrchu také nelze nic vytknout. A zbytek taky bez závažnějších zaváhání. Za nás V60 Cross Country představuje nečekaně zajímavé příjemné překvapení.

Josef Koukolíček

Komentáře