Při pohledu na obrovský skalní blok Preikestolen tyčící se nad modrými norskými fjordy se vám zamotá hlava i bez představy, že plavete ve víc jak půlkilometrové výšce ve visutém bazénu s proskleným dnem.

Architektura se neustále posouvá až na samotnou hranu možností. V tomto odvážném návrhu je tomu tak doslova.

FOTO: Je libo plavání „ve vzduchu“ nad norskými fjordy?

Je libo plavání „ve vzduchu“ nad norskými fjordy? - Preikestolen-wandelen-1Je libo plavání „ve vzduchu“ nad norskými fjordy? - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190724151544-03-norway-concept-hotelJe libo plavání „ve vzduchu“ nad norskými fjordy? - IG-fullJe libo plavání „ve vzduchu“ nad norskými fjordy? - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190724143915-01-norway-concept-hotelJe libo plavání „ve vzduchu“ nad norskými fjordy? - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190724143908-02-norway-concept-hotel
Další fotky
Je libo plavání „ve vzduchu“ nad norskými fjordy? - www.fjordnorway

Hotel při prvním pohledu zcela popírá gravitaci – organicky vystupuje ze svislé skalní stěny 604 metrů nad mořem a přehlíží rozlehlý fjord Lysefjord v jihozápadním Norsku.

Několikapatrovou strukturu korunuje vyhlídková terasa, pod ní se schovají tři patra s balkóny určená pro hosty a z nejnižšího patra „vystřeluje“ do výšin protáhlý obdélný zavěšený infinity pool s proskleným dnem.

Přírodní vyhlídková plošina dnes láká mraky turistů a patří k nejnavštěvovanějším přírodním památkám Norska. Aby se z takového (prozatím) netknutého divu stalo místo pro pár „vyvolených“, by možná byla škoda.

První svého druhu. Londýnský mrakodrap bude mít místo střechy nekonečný bazén s panoramatickým výhledem

Naštěstí pro některé se zatím jedná pouze o vysněný návrh tureckého architektonického studia Hayri Atak. Zda bude hotel vůbec někdy realizován, je dosud ukryto ve hvězdách zářící norské oblohy.

Tomáš Ospalý

Komentáře