Tělo muže z doby měděné, nalezené před třiceti lety v Ötztalských Alpách párem německých turistů, vešlo ve známost jako nejstarší přírodní mumie evropského člověka – krom toho je ale zároveň nejstarší známou tetovanou lidskou mumií.

Muže, jenž dosáhl stáří okolo pětačtyřiceti let, potkala asi 3 300 let před naším letopočtem nečekaná smrt vykrvácením po zásahu šípem uprostřed bouří zmítajících hor. Jeho tělo se díky vhodným mrazivým podmínkám uchovalo v excelentním stavu až do září roku 1991, kdy jej zamrzlé v ledu objevil pár vysokohorských turistů.

FOTO: Ötziho tetování na těle mladé umělkyně

Ötziho tetování na těle mladé umělkyně - buch_iceman_05_02_09-42lrÖtziho tetování na těle mladé umělkyně - __opt__aboutcom__coeus__resources__content_migration__mnn__images__2016__08__otzi-the-iceman-050c7de214234808a6f4cc1f0f7813e0Ötziho tetování na těle mladé umělkyně - nicole-wilson-at-three-kings-tattooÖtziho tetování na těle mladé umělkyně - otzi-the-iceman-tattoos-on-body-of-nicole-wilsonÖtziho tetování na těle mladé umělkyně - rz
Další fotky
Ötziho tetování na těle mladé umělkyně - vials-of-blood-of-nicole-wilsonÖtziho tetování na těle mladé umělkyně - prendas-otzi_0Ötziho tetování na těle mladé umělkyně - otzi-m-kJvE–510x28iluyoiu-U30834880027lDF–620×349@abcÖtziho tetování na těle mladé umělkyně - otzi-the-iceman-under-preservation

Badatelé následně pečlivě prozkoumali tělo i předměty patřící mumii úchvatně zachovalého „ledového muže“, nevynechali ani rozbor obsahu jeho střev (posledním chodem se nebožtíku stalo maso z kozorožce a jelena, k němuž zakusoval bylinkový chleba, kořínky a ovoce) a rozhodně nepřehlédli sérii tetování, jež zdobila mužovu pokožku.

Právě záhadná tetování (jejich skutečný význam nebyl dosud objasněn) mumie, které se dle místa nálezu dostalo přezdívky Ötzi, uchvátila umělkyni Nicole Wilsonovou. Nové vědecké poznatky o jedné z nejslavnějších mumií světa sledovala už od malička. Roku 2012 se nakonec pustila uměleckého projektu, jejímž podkladem se stal samotný Ötzi.

Vlastní tělo ozdobila přesnými replikami Ötziho tetování, umístěných na stejné části těla. Celkem 61 tetování tvořila skupina jednoduchých znaků, nejčastěji paralelních čar, zhotovených z pigmentu získaného ze sazí nebo popela z ohniště.

Krásnou Olive vychovali indiáni a na znak přijetí jí potetovali tvář. Vrátit do civilizace se nechtěla

Nicole se však rozhodla pro zcela jiný typ inkoustu – svou verzi si nechala vytetovat z vlastní krve, dodané tatérům v ampulkách. Nicole, která tak symbolicky propojila dvě v čase i prostoru zcela vzdálená těla, pak fotograficky dokumentovala celý proces hojení, kdy se tetování krví pomalu vytrácelo a zanechalo za sebou pouze bledou jizvu.

Jan Králík

Komentáře