Čtyři virální fotografie ledních medvědů vyděsily v posledním desetiletí dospělé i děti po celém světě. Dozajista včetně senzitivní Grety Thunbergové. Zobrazují na kost a kůži vyhublé nebo již mrtvé jedince, a to s doprovodnými texty v tom smyslu, že jejich strádání či smrt mají na svědomí změny globálního klimatu. Ve všech čtyřech případech se ovšem následně ukázalo a nade vší pochybnost i prokázalo, že jde o podvod, o vyděračskou hru na city a v novém slova smyslu o velkou „bílou lež“. Nebo spíše „zelenou“?.

Když se díváte na filmový horor, bojíte se a lekáte, i když zároveň v koutku duše víte, že je to všechno jenom „jako“. Úplně jiné to ale je, když se díváte na hororové snímky umírajících ledních medvědů v respektovaných světových médiích. Celkem oprávněně ve vás začne klíčit obava, že hororová fikce prorůstá do reality. Že se svět proměňuje ve filmový horor. Jste-li mladí a plni elánu a ideálů, zachce se vám zcela přorozeně proti tomu „zlu“ začít se vší vervou bojovat. Asi jako těmhle dětem z Montrealu, které se tento rok připojily k tzv. Klimatickým stávkám. A které bezpochyby již někdy viděly ony hororové fotky, stačí se jen podívat na jejich transparenty.

Ikonická díla formující světonázor dospívající mládeže existovala v každé éře. Nejdříve to byla média nábožensky ikonografická, později tištěná a dnes již díky internetu multimediální. Pokud se jedná o snímky trpících zvířátek, daleko více se dotýkají právě dívek – a není v tom žádný sexismus. Je to zkrátka tak, že dívky jsou obecně citově vnímavější a senzitivnější. Třebaže existují výjimky na zcela opačné straně spektra, jakou byl třeba hromotluk kaskadér Zdeněk Srstka.

Ale zpátky k těm čtyřem ikonickým ledním medvědům, kteří se stali 1) obětí přirozeného chodu životu a následně 2) lidské ekologistické propagandy.

 

1) Lední méďa kanibal (2009)

Na pohled hrůznou scénu zobrazující hubeného (i když ne úplně na kost vyhublého) ledního medvěda, kterak požírá lední medvíďata, tedy mláďata svého vlastního druhu, zachytil v listopadu 2019 fotograf Daniel Cox poblíž města Churchill na severu kanadské provincie Manitoba.

Uznávaný zoolog, odborník na lední medvědy Ian Stirling to následně komentoval jako jasný důkaz, že klimatické změny negativně ovlivňují chování divoce žijících zvířat. Opomenul ovšem dodat známý fakt, že požírání mláďat samci divoce žijících šelem není nic neobvyklého – zvláště jedná-li se o mláďata z „cizích“ vrhů. Jenže fotografie i s doprovodným komentářem oběhla díky médiím a sociálním sítím celý svět a navzdory rychlé reakci racionálních vědců snažících se vysvětlit  že jde o přirozené, byť z lidského pohledu hrůzné chování, se z tohoto snímku stal virální mem, který mnoha lidem straší v hlavách dodnes.

 

2) Starý vyhladovělý medvěd (2013)

V srpnu 2013 provázel Ian Stirling, odborník na lední medvědy zmíněný v předchozím odstavci, po Špicberkách skupinu turistů. a přitom narazili na mrtvolu ledního medvěda. Stirling následně sdělil médiím, že zvíře pravděpodobně zemřelo v důsledku tajícího ledu, třebaže pro tohle své tvrzení neměl pražádný důkaz. A ani ho mít nemohl, protože jej neviděl umírat. Daleko pravděpodobnější je, že zemřel na vyhladovění následkem přirozeného úbytku sil ve stáří, jako se to stává většině ledních medvědů.

 

3) Nemocný a zraněný medvěd (2015)

A jsme opět na Špicberkách. Fotografie tohoto na kost vychrtlého ledního medvěda způsobila před téměř pěti lety pořádný rozruch, a to výhradně díky sociálním sítím. Její autorka, která je naprostý laik, co se týče života ledních medvědů ve volné přírodě, ji umístila na svůj facebookový profil s dlouhým bohorovným komentářem, že jde o drastický důsledek klimatických změn.

Co na tom, že se následně norský odborník na lední medvědy Magnus Andersen snažil pravdivost jejího srdceryvného komentáře vyvrátit s tím, zranění nebo hladovění je hlavní přirozenou příčinou smrti starých zvířat. Tentokrát měl i Ian Stirling svůj ‚střízlivější den“, protože svého profesního kolegu v tomto názoru podpořil a do médií uvedl,  že tento medvěd zjevně nezemřel následkem klimatických změn, ale daleko pravděpodobněji následkem zranění nebo nemoci. Ano, i lední medvědi totiž bývají nemocní.

 

4) Medvědí ikona časopisu National Geographic (2017)

Tohle video se šířilo jako oheň – film o vyhublém a očividně na smrt unaveném ledním medvědovi na Somersetově ostrově v kanadské Arktidě (zprvu nesprávně lokalizovaném na Baffinův ostrov) zveřejnila na začátku prosince 2017 ochranářská neziskovka SeaLegacy.

S drásavě tklivou hudbou a stručným komentářem: „Video vyhladovělého ledního medvěda odhaluje dopady klimatických změn.“ Stal se z toho megavirál, se souhrnným počtem přes 2 a půl miliardy zhlédnutí. Mimo jiné možná i proto, že ho na svých stránkách zveřejnil National Geographic. Ten později v srpnu 2018 – na nátlak mnoha odborníků na lední medvědy a divokou arktickou přírodu – musel sklopit krovky a veřejně se omluvit: tenhle lední medvěd umírá hlady, ale ne důsledkem klimatické změny. Kauzu u nás jako první velmi trefně a seriózně komentoval již dva měsíce po jejím vypuknutí také český server Ekolist.

 

Zkrátka dobře – medvědi nevědí, že někteří lidé nemají rozum a v současné záplavě zpráv se chytají těch nejkřiklavějších. Proto je třeba uvádět fakta na správnou míru, třebaže je to stále více a více sysifovská práce.

Komentáře