Je to tady! Léto a hudební festivaly. Nezáleží, jestli fandíte hiphopu, rocku, folku nebo technu. Každý si najde tu správnou akci podle svého gusta. Než ale vyrazíte, připravte se na fakt, že bez ohledu na preferovaný hudební vkus tohle bude v každém ohledu punk.

Na těchto pár dní zkuste zapomenout na vaše zásady a standardy a především se bavte. Ať už festival na východě Čech, nebo západě Slovenka, blbci se najdou všude. Mějte dost antibakteriálního gelu, kondomů a vlhčených ubrousků a vše berte se stoickým klidem.

Moje auto, můj hrad

V autě na parkovišti se spí daleko líp než ve stanu ve stanovým městečku. Na parkovištích je menší koncentrace lidí na metr čtvereční. Spíte nad zemí s pevnou střechou nad hlavou. Do auta neprší, nabijete si telefon, zapnete rádio, klimatizaci nebo topení. Komfort jak v tříhvězdičkovým hotelu. A jako bonus vám policie po cestě tam i zpátky změří i vitální kapacitu plic.

Osvojte si okolí

Přijíždíte o chvíli dřív, než začíná hrát vaše oblíbená kapela. Obejděte si areál. Zjistěte, kde jsou míň frekventovaný toi toiky. Kde se vyplatí stát frontu na jídlo, kde vám slušně natočí pivo. Jako vždy a všude je místní znalost velkou výhodou.

 

Mějte plán

Projděte si dopředu program. Budete vědět, kdy kde a co chcete vidět. Samozřejmě plány jsou od toho, aby nevycházely. Spontánně minout headlinera, protože jste uprostřed bouřlivé intelektuální debaty s partou rusovlasých Slovenek ve frontě na pivo, je stejně lepší, než jste si kdy mohli naplánovat.

 

Dostatek oblečení

Vezměte si s sebou daleko víc oblečení, než potřebujete. Klidně i dva nebo tři outfity na den. Nikdy nevíte, kdy bude pršet, kdy bude pršet pivo nebo kdy vám vodní skluzavka v chill zone přijde jako dobrej nápad.

 

Boty

Loake a Barkery nechte v bezpečí doma. Festivaly jsou nebezpečná zóna. Počítejte s tím, že na vás dřív nebo později někdo šlápne. Žabky ani páskáče se na festivaly nehodí. Stejně jako kamkoliv jinam. Glády s kovovou špičkou jsou opačnej extrém (a na mnoha festivalech i dost styl). Na většinu si ale vystačíte s vyššíma plátěnýma converskama nebo něčím na ten způsob.

 

Vyhněte se rádobyvtipným kýčům

Jste muž. Chovejte se tak. Vystupujte tak. Šetřete ropu i deštný pralesy a nepodporujte festivalovou pseudomódu avantgardních doplňků. Nepotřebujete sluneční brýle, přes který neuvidíte nejen vy, ale i čtyři řady za váma.

 

Jídlo

Jídlo na festivalech dávno není o přepražených nudlích na motorovým oleji. Pokud nepodceníte bod 2, uvidíte, kolik možností máte. Na většině festivalů dneska najdete všechno od veganských alternativ až po bioburgery z biomasa. A cenově to nevyjde o moc dráž než občasný vytloukání nestihnutýho oběda v mekáči.

 

Nemíchejte alkohol

Všude se pohybují usměvavý slečny v nebezpečně krátkých kraťáskách. S úsměvem na rtech vám nabízí nový produkty renomovaných likérek. Takhle, pánové, vypadají opravdoví andělé smrti. Když se těmhle holkám nenaučíte říkat „ne“, skončíte v lepším případě s hlavou v toi toice.

 

Kasa cink

Festival je vaše dovolená. Berte to tak a smiřte se s tím, že tam nějaký peníze minete. Hotovost si zajistěte už po cestě, ať nemusíte strávit půl dne ve frontě na prázdnej bankomat. Celý obnos si rozdělte na denní rozpočty a rozložte mezi věci, co nosíte u sebe a nechcete ztrácet. Diverzifikujete tak riziko, že propijete všechno hned první večer. Stejně tak vás ztráta peněženky nepošle domů.

 

Vizitky

Pár vizitek se vždycky hodí. Nikdy nevíte, s kým se dáte do řeči v nekonečný frontě na pivo. Hodně lidí vyráží stejně jako vy. Takže je vlastně kolem pořád spousta zajímavých lidí, se kterýma navíc sdílíte minimálně jeden nepracovní zájem. Fakt, že dotyčný má na sobě tričko The Rolling Stones, neznamená, že pod sebou nemá tým kreativců.

 

Sedmimílový kabel

Prodlužovací kabel, který dokáže z jedné zásuvky vyčarovat i šest pozic pro nabíječky, vám zajistí prioritní přístup k jakémukoliv zdroji elektrické energie.

 

Koupaliště

Udržovat hygienu za použití festivalových umývárek je náročný asi jako zkoušet si odoperovat slepý střevo lžící. Poblíž většiny festivalových míst bývá koupaliště. Tam jsou sprchy, bazény a dost chlorovaný vody na to, abyste byli aspoň chvíli zase člověkem.

 

Nikdo vás nechce zabít

Na festivalech je spousta lidí. Všichni se tam jedou primárně bavit. Občas někde proletí kelímek s pivem. Není to raketa vypálená z pásma Gazy. Není důvod na to reagovat. Stejně tak na vás může někdo šlápnout. V horším případě vám šlápne na přítelkyni. Ten (často přehrávanej) ochranitelskej komplex na festivaly prostě nepatří. Když jdete do kotle, musíte počítat s tím, že se kolem vás objeví pogující skupinka, otevře circle pit nebo v horším případě skončíte uprostřed wall of death.

 

Žijte okamžikem

Strávit půl festivalu přemýšlením nad tím, s kým, čím a jak se chcete ještě vyfotit. Že máte blbý světlo nebo krátkou selfie tyčku. To si prostě nemůžete užít. Telefon je skvělá věc, když se potřebujete s někým najít. Solidní záznam koncertu na něj nepořídíte. Vaše osobnostní PR tím asi lehce utrpí, ale nevěnujte se telefonu, když nemusíte, nefoťte každou blbost. Nesdílejte na sociálních sítích to, co můžete sdílet s živýma lidma okolo. Uvidíte, o kolik intenzivnější zážitek si odvezete.

Němečtí staříci utekli z domova důchodců. Policie je našla omámené na metalovém festivalu

Komentáře