Kvůli času se dnes už na hodinky prakticky nikdo nedívá. Ta úžasná díla jemné mechaniky nosíme na zápěstí kvůli eleganci, kráse a pocitu vlastní výjimečnosti. Zde je několik novinek, které hodináři letos představili na každoročním zásadním veletrhu ve švýcarské Basileji.

Nomos Glashütte Autobahn

Werner Aisslinger a Nomos Glashütte navrhli řidičské hodinky, které připomínají kvalitní uměleckou instalaci. Uvnitř strojek se 42hodinovou rezervou nátahu, navenek čisté formy, přesně vedené křivky a dokonalé povrchy, vše beze jakýchkoli siláckých gest, na které si řidičské hodinky někdy potrpí. Číselník je směrem k pouzdru zakřivený a tento tvar se opakuje v sekundovém číselníku. V datumovém okénku se zobrazuje včerejšek, dnešek i zítřek.

Longines Legend Diver Black PVD

Na letošním veletrhu Baselworld se ukázalo, že 60. léta jsou v současnosti u hodinářů v kurzu. Šedesátkový revival zasáhl i značku Longines. Hodinky Legend Diver Black PVD dostaly novou, celočernou verzi s retro arabskými číslicemi a našedlými indexy.

Bulgari Octo Finissimo Automatic Tourbillon

Bulgari je už dlouho zavilým zastáncem hodinkové vychrtlosti. A již tak dost tenké modely podstoupily pro rok 2018 další drastickou dietu. Nové hodinky Octo Finissimo Automatic Tourbillon drží v tenkosti dokonce rekord – pouzdro na výšku měří pouze 3,95 mm! Dovnitř se kupodivu vešel strojek i s tourbillonem.

Bell & Ross BRV1-92 Racing Bird

Letecké hodinky nemusejí ohromovat množstvím funkcí, ani vypadat jak merč k Top Gunu. Hodináři v Bell & Ross důkladně načerpali inspiraci z firemních archivů – BRV1-92 důrazem na čistý a minimalistický design vychází z úspěšné řady Vintage.

Omega Speedmaster „Dark Side Of The Moon“ Apollo 8

Omega nikdy nezapomene zdůraznit, že na Měsíci se jako první hodinky nosily právě Omega Speedmaster. Nyní vesmírné téma rozvíjí dále, odkazem na let kosmické lodi Apollo 8. V ní 24. prosince 1968 lidská posádka poprvé opustila oběžnou dráhu Země a vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce. Hodinky jsou celé provedené v keramice a pouzdro připomíná tak trochu měsíční kráter.

Tissot Antimagnétique Heritage 2018

Cenová dostupnost a slavná značka se u hodinek vůbec nemusejí vylučovat. Tissot má za sebou stejně působivou tradici jako třeba Cartier či Longines. A právě na počest této tradice švýcarská značka uvedla na trh model Antimagnétique Heritage 2018, který vychází z hodinek z roku 1940.

Zenith Defy Zero

Značka Zenith je známá především chronografem El Primero. To se nejspíš díky tomuto horologickému dílku změní. Hodinky Defy Zero G obsahují gyroskopickou součástku pro „řízení gravitace“, která udržuje setrvačku i regulační zařízení ve vodorovné poloze, a tím vyrovnává účinky zemské gravitace.

Rolex GMT-Master II „Pepsi“

Rolex GMT Master II jsou nyní k dostání v ocelovém pouzdru s „Pepsi“ lunetou. Pro sběratele a příznivce kolové dvojky velké lákadlo. Uvnitř tiká strojek 3285 s patentovaným krokovým mechanismem Chronergy.

De Bethune DB25 Starry Varius

Letošní model má trochu upravené pouzdro a hlavně personalizované souhvězdí na číselníku. Souhvězdí se vytváří ručně tradiční technikou zlacení a laserovým mikroobráběním. Výsledek je velmi působivý, zejména na pozadí nádherné modři číselníku. Uvnitř pracuje manufakturní kalibr DB2105 s manuálním nátahem, jehož rezerva činí šest dnů.

Jacquet Droz Grande Seconde Skelet-One

Na veletrhu Baselworld předvedla naše velmi oblíbená značka Jacquet Droz dosud poměrně neznámou stránku svého talentu: nádherné skeletonové hodinky v keramickém pouzdře. Stále zachovávají tradiční styl značky, ovšem k tomu vypadají velmi moderně. Velký sekundový číselník je umístěný na pozici 6. Pozorovat oběh oscilačního závaží z 18karátového zlata je velmi uklidňující, až meditativní zážitek.

Breitling Navitimer Super 8

Model Navitimer Super 8 je revival modelu č. 637, což byly stopky pro vojenské piloty, vyráběné od třicátých let dále.

Komentáře