Květinové vzory si pravděpodobně spojíte s obtloustlým mužem středního věku na dovolené u moře nebo s ošklivou blůzou, ve které vaše babička okopávala záhonky. Ale nenechte se zastrašit. Existuje spoustu různých způsobů, jak nosit květinové motivy sofistikovaným a módním způsobem a současně prolomit tyto staromódní konvence. Pokud znáte tvrzení, že skutečný muž nosí růžovou, květiny nejsou výjimkou.

V roce 1993 vydal vlivný módní časopis The Face na obálce svého zářiového čísla Kurta Cobaina, kouřícího cigaretu, oblečeného v dámských květovaných šatech s namalovanýma očima a nalakovanými nehty. Byl to vrchol grunge – nekonvenční a úžasné. Cobain neměl strach z ženskosti, která je spojována s květinami a make-upem, protože jeho identita byla součástí progresivního postoje a odvážnou výzvou pro tehdejší společnost. Nebo jak řekl později Iggy Pop: „Nestydím se oblékat jako žena, protože si nemyslím, že je hanba být ženou.“

To ovšem neznamená, že květinové motivy byly do té doby populární pouze mezi ženami. Pánské módní trendy si procházely vlastní „květinovou evolucí“ už od dvacátých let minulého století. Velký nárůst v popularitě zaznamenaly převážně havajské košile, které ve 30. letech vynalezli japonští a čínští imigranti inspirování tradičními kimony. Hřebíček do rakve havajským košilím později zatloukli američtí turisté, kteří si je vozili domů jako suvenýry. Brzy se tak tzv. „Aloha shirts“ staly mezi mnohými lidmi synonymem nevkusu. I přesto si našli svoji cestu do americké popkultury a mnozí z vás si jistě vybaví Toma Sellecka jako Magnuma nebo Al Pacina ve filmu Scarface.

Sedmdesátá léta byla ve znamení hippies a květinové motivy byly pro mladé lidi naprostou povinností. Módní trendy se řídily podle tehdejších hvězd jako Jimmy Hendrix, Janis Joplin nebo The Beatles a žádný outfit nebyl příliš šílený. Spoustu módních prvků, které se pravidelně vracejí, můžete vidět i u současných hvězd, např. na festivalech Coachella nebo Lollapalooza.

Jako každý módní trend se květinové vzory v průběhu let pravidelně objevovaly a zase mizely v ulicích i na módních přehlídkách, ale opravdovou revoluci zažívají až v posledních pár letech. Protože se blíží letní sezóna, zde je několik tipů, jak nosit květinové vzory a nevypadat jako kýčovití turisté.

 

Košile

S květovanou košilí můžete vypadat velice stylově, nebo jako turista na pláži. Předpokládáme, že vás zajímá první možnost. Zvolte si košili, která je trošku volnější a zapněte si knoflíky až ke krku. Snažte se vybrat motiv s co nejméně barvami a ke košili oblékněte černé džíny nebo šortky. Černá samozřejmě není jediná barva, kterou lze s květovanou košilí kombinovat, ale snažte se poskládat svůj outfit tak, aby byla košile hlavním motivem a barevně se s kalhotami nebo šortkami ‚neprala‘.

Kravata

Pokud milujete obleky, zkuste je oživit květinovou kravatou. Možností je v současné době spoustu a dokud vám bude motiv kravaty ladit s košilí a zbytkem obleku, fantazii se meze nekladou. Například s modrým oblekem s levandulovou košilí a purpurovou květinovou kravatou nemůžete udělat chybu.

Bomber

Bombery zažily v poslední době obrovský boom napříč všemi značkami od levnějších řetězců až po high-endové a luxusní společnosti. Pokud chcete být opravdu in, proč nevyzkoušet bomber s květinovým vzorem? Ideální na chladnější letní večery ve městě i na dovolené. Skvělým příkladem je například bomber Balenciaga’s SS13, který kombinuje abstraktní tropické květy a listy.

Oblek

Květovaný oblek je styl pro ty nejodvážnější muže ze všech. Pokud máte dostatek sebevědomí a troufáte si na něj, rozhodně se nenechte zastavit. Květované obleky jsou letos v módě a rozhodně budete středem pozornosti. Ujistěte se, že vzor není příliš okázalý a nepřehánějte to s dalšími doplňky. Bohatě vám bude stačit bílá košile a vhodně zvolený pár bot typu „brogues.“

Šortky

Šortky s květinovými motivy jsou jednou z letních klasik, která by neměla chybět v šatníku žádného muže. Pokud je vhodně nakombinujete s neformální košilí nebo tričkem a nebudete příliš bláznit se vzory, jistě budete vypadat stylově a vyhnete se vysmívanému „havajskému syndromu“. Květované šortky by měly končit těsně nad kolenem, delší už by vám opět dělaly image turisty. Všechny ostatní kusy vašeho outfitu by měly být velmi jednoduché tak, aby byly šortky hlavním motivem.

Plavky

U plavek se s různými potisky a vzory experimentovalo odjakživa, ať už šlo o devadesátkové květinové designy na surfařském oblečení nebo současné šílené potisky některých moderních značek, kde můžete najít na plavkách vše od pizzy až po mývaly. Protože mezi potisky stále vítězí květiny, určitě nebudete mít problém najít ty správné plavky, které budou vkusné, stylové a ne příliš přehnané.

Komentáře