Velice snadno se stane, že se člověk se svým stylem zasekne v čase. Obzvláště pokud pracujete od rána do večera a nemáte prostě čas (nebo finance) chodit nakupovat pořád nové věci.

Šatník se dobře obnovuje, když na to máte šestimístnou sumu a osobního nákupčího, který vše zařídí a naskládá vám do skříně. Většina z nás si musí poradit sama, ale nemusí to být ani časově, ani finančně náročné.

Vyložte karty na stůl

Obrazně řečeno – spíše tedy oblečení na postel. Všechno si pečlivě projděte, protože se tak zachráníte před nakupováním něčeho, co už máte. Člověk si to ani nemusí uvědomit ale stále kupuje podobné věci – od černých trik až ke svetrům. A ač je dobře mít dostatek bílých košil a podobně, od určitého bodu je to to jen nedbalost. A při té příležitosti můžete rovnou vyhodit všechno staré, oprané a co nenosíte.

Položte si upřímné otázky

Sebereflexe je základ nějakého posunu. Ve všech rovinách. Ušetřit nějaké peníze je otázka moudrosti, takže předtím, než cokoliv koupíte, přemýšlejte. Nemáte něco podobného? (viz výše). Sedí to k vašemu životnímu stylu? Využijete to? Kupříkladu, jakmile vás nebaví lyžování a jezdíte jednou za deset let, nemusíte kupovat nový lyžařský ansámbl.

Přestat kupovat zbytečnosti znamená víc peněz na něco, co je důležité.

Plánujte s vojenskou přesností

Když budete mít vše vyložené na posteli, klidně si udělejte seznam toho, co vám chybí. A nejde o domácí úkol – seznam si můžete dělat dny a týdny. Přijít na to, co skutečně potřebujete nebo chcete dokoupit vás opět chrání před neuváženými nákupy. Představte si jakým směrem chcete po stylové stránce jít a udělejte si vizuální berličku. Třeba složku fotek v telefonu a té se držte.

Zapracujte na vzhledu

Trochu pozvednout svůj celkový look nemusí být jen otázka nového kabátu. Změnit (rozuměj zlepšit) sestřih nebo si hrát s vousem udělá hrozně moc. S tím souvisí i třeba lepší péče o pleť, protože odpočatý a rozzářený obličej je lepší než nová košile.

Doplňky, doplňky, doplňky

Logicky jedna z nejlepších cest, jak proměnit a pozvednout svůj styl jsou doplňky. Ale nedržte se při zemi a jděte ve velkém. Doslova. Náramek na ruce je sice skvělá záležitost, ale neudělá takový efekt, jako třeba taška.

Ač je investice do doplňků často větší, než nový oblek, pokud chcete jen osvěžit svůj šatník, jděte po slevách a nebojte se levnějších obchodů. Nemá smysl kupovat si hyperluxusní batoh když ho hodláte nosit jen jedno léto.

Najděte si své značky

Každý z nás má asi značku, která mu vyhovuje. Ať už kvůli kvalitě, protože vám sedí nebo kvůli stylu. Držte se toho a základy si nakupujte zde. Doplňovat můžete odkudkoliv, ale to, co nosíte nejvíce musíte znát. A jakmile se věc obnosí víte pro co a kam jít.

Najděte si krejčího

A není tím myšleno jít na Savile Row a vybrat si dobře vypadající salon. Tradiční krejčí nebo krejčová vám může věci upravovat a přešívat, když se vám změní velikost nebo upraví pro modernější look. Ona i výměna knoflíků u saka udělá hrozně moc. Dvouřadové navy sako můžete na léto pošít zlatými knoflíky a nosit ho k bílým kalhotám jako admirál. V zimě se pak vrátíte k tmavým knoflíkům a máte normální oblek.

Staré může být nové

Neříkáme, že musíte chodit do sekáče, ale heritage kousky z dobrých internetových aukcí jsou skvělá věc. Často kvalitnější a stylovější než něco koupeného od módních řetězců ve slevovém koši.

Komentáře