Klasický černý oblek je jedním z nejméně pochopených pánských oděvů vůbec. A co více, je obětí nedorozumění. Černý oblek není pouze pro číšníky, pohřebáky, na večerní akce nebo pro ochranku v lepších barech. Nejsmutnější mýtus o černých oblecích je ale ten, že se dají nosit pouze v jednom stylu a nesmí se brát přes den.

Černý oblek je kus, respektive dva kusy, které mají nárok spatřit světlo světa a nebýt na vycházce jen po setmění. Dá se transformovat, měnit a užívat si jednoduchou, dokonalou čistotu. Umí být formální, když to po něm chcete, ale také flexibilní a dokonce casual.

Co nejprve hledat

Pokud chcete investovat do černého obleku a vytěžit z něj maximum, jděte po klasice. Začněte u správné látky. Matná – a je jedno jaký materiál – bude vypadat luxusněji, klasičtěji a vydrží déle. Obleky z lesklé látky mají sklony působit lacině a příliš jako casino ve Vegas. Ve srovnání s casiny v Monte Carlo.

Pokud také máte skoro až bílou pleť, je lepší jít do strukturované látky, ne úplně hladké. Hustá temnota neproniknutelné černé totiž kontrastuje s obličejem nejvíce.

Celkově se ale soustřeďte na to, aby nový oblek nebyl příliš „trendový“. Žádné výrazné prošívání nebo sezónní střihy. Cílem je dlouhodobost, ne nošení půl roku.

Černošedě

Sako z černého obleku se dá skvěle využít k šedým kalhotám – chinos, ale i oblekovým. V kombinaci s bílou košilí vám vytvoří perfektní smart casual look, jen jděte po opravdu jednoduše střižených kouscích bez jakýchkoliv výrazných prvků.

Nezavrhujte také denim. Temně šedé džíny, pokud jsou slim fit a sedí, výsledek bude fungovat. Jediné, čemu je dobré se vyhnout jsou trička. To pak člověk působí jako zpěvák indie rocku. A tomu se chcete vyhnout, pokud nejste zpěvák indie rocku.

Černobíle

Asi nejklasičtější kombinace, ale zaslouží si být na seznamu. Rozdíl mezi pohřebním lookem a módním statement je v doplňcích. Pletená kravata a límeček na košili se zlatou sponkou, výrazné brýle s částečně zamlženými skly a k tomu tenisky – bílé, lakované (jakékoliv, jen ne sportovní) jsou fordovský styl a ten je v pořádku. Formální dělá z obleku hedvábná kravata a oxfordky, ale bez nich ho obhájíte i během dne. Italové to tak dělají roky.

Černočerně

Když si obléknete černé džíny, černý rolák a černé sako, vznikne sice trochu YSL kombinace, ale pokud si nejste jistí v experimentech, proč se do něčeho nutit. Košile a kravata ve stejné černé jsou také nadčasová kombinace, ale raději si na ní počkejte ještě pár let. Zatím nostalgicky a vtipně evokuje přechod milénia a byznysmeny. Musí se umět obhájit a je lepší především na večerní akce.

Černokvětovaně

Nezavrhujte květované košile. Ony totiž jsou květované košile, které je dobré obléknout maximálně v Mexicu na pláži a pak květované košile, které se perfektně hodí kamkoliv. Designérům konečně došlo, že květy a výrazné vzory celkově lze dělat v monochromních kombinacích.

Máte volnou ruku, přítomnost černé ve vzoru ale dělá divy a celkový look dobře spojí. Můžete také jít za hranice a svou casual snahu podtrhnout rozepnutým knoflíkem a košili nezastrkovat do kalhot.

Na nohy máte dvě možnosti. Oxfordkami ukážete, že chápete formálnost. Pokud si košili ale vykasáte, jděte v teniskách. To zas vytvoří efekt, že jde o módní hru a ne že vám došly čisté bílé košile.

Černotrikově

Triko pod černý oblek není kombinace vhodná pro gala večeři (pokud nechcete, aby vás posadili k dětskému stolu), ale jestliže vaše pracovní prostředí nevynucuje přímo kravatu a uzavřenou koženou botu, máte skvělý základ.

Nicméně, pokud máte tenhle look vypadat dobře, a ne jako že jste člověk, co má jediné černé sako a vezme si ho na pracovní schůzku ke kostkované košili, držte se jednoduchosti víc, než kdekoliv u výše zmíněných kombinací.

Žádné vzory, polo trička, žádné mikiny. Pokud si nejste jistý, jestli vaše konkrétní potisknuté triko funguje, raději jděte s bílým. To samé platí o barvách.

Komentáře