Když se řekne „Trentino“, většině z nás se vybaví malebná scenérie s tyčícími se horami a lesy pokrytými hustou sněhovou pokrývkou, která přímo vyzývá k projížďce na lyžích. Známá turistická destinace, do které v zimě míří tisíce lyžařů, však nenabízí pouze zimní radovánky, ale celoroční vyžití, přičemž zvláště kouzelná je tato oblast právě na podzim. Kam do oblasti vyrazit ještě před zimní dovolenou a co si nenechat ujít?

Trentino je autonomní provincií na severu Itálie, která kromě oblíbených lyžařských center disponuje i dechberoucími horskými stezkami, úchvatnými jezery a malebnými městečky. V tomto období navíc výlety za přírodou doprovází poklidná atmosféra podzimu doplněná oranžovými tóny a vůní zrajícího vína, což příjemně podkresluje celý zážitek z návštěvy této rozmanité oblasti. Přinášíme 3 tipy, kam se v Trentinu vydat.

Procházka kaňonem

Nedaleko města Trenta se nachází přírodní skvost v podobě dvou vodopádů nořících se do úzkého kaňonu Orrido di Ponte Alto. Divoká voda potoka Fersina tuto rokli hloubila v průběhu několika tisíc let, díky čemuž dnes můžeme obdivovat krásu přes 40 metrů vysokých vodopádů, které v kombinaci s okolními červenými skalami hrají rozmanitými barvami. Kaňon navíc již od středověku disponuje systémem regulace toku, který oblast chrání před povodněmi, což ho řadí mezi nejstarší taková místa na světě. Od počátku století je místo možné navštívit s průvodcem po úzkých klikatých cestičkách mezi skalami, díky kterým si tuto nádhernou podívanou můžete prohlédnout z blízka.

Malebné město, jezero i výhled na hory

Městečko Riva del Garda, které se nachází 40 km jihovýchodně od Trenta, je známé především pro své jedinečné umístění v přírodě. Bylo totiž vystaveno na okraji největšího italského jezera Garda v úzkém objetí vysoko se tyčících hor, díky čemuž nabízí výhled na jedinečnou scenérie, z níž se tají dech. Okolní masivy zlákají k túrám aktivnější turisty, zatímco nadšenci do nasávání atmosféry měst oslní dobré jídlo a krásná architektura přímo ve centru města. Tak či tak vás bude provázet nádherný výhled na okolní přírodu, který dokreslí podzimní barvy.

Za příběhy vinic na kole

Pokud se na podzim ocitnete v zemi, která je vyhlášená svými víny, byl by skoro hřích se nevydat na ochutnávku do místního sklípku. A proč ne rovnou do několika? Stezka Giro del Vino 50 spojuje šest vesnic na území Piana Rotaliana – Königsberg v rámci dvou okruhů, které lze absolvovat na kole. Cesta dlouhá 50 km nabízí nejen výhled na hory, vinice a okolní přírodu, ale i přes 50 vinných sklípků – od malých rodinných až po větší společenské. V nich si můžete objednat degustaci vín a destilátů provázenou poznatky a příběhy vinařů a ve vesnicích zažít večery plné dobrého vína, tance a hudby. V případě, že nejste nadšenci do cyklistiky, všechny vesnice propojuje železnice, která vás sveze terasovitou krajinou a odhalí nádherná panoramata.

„Trentino nabízí mnohem víc než jen skvělá horská střediska. Region se dlouhodobě soustředí na udržitelnost a ochranu přírody a mimo to se už několik let drží na prvních příčkách žebříčku v kvalitě života mezi italskými regiony. Krásnou přírodu, skvělé víno a gastronomii a nespočet kulturních zážitků nabízí celoročně,“ shrnuje rezervoár možností Martina Kolská, PR manažerka firmy Travel Advance, která Trentino zastupuje. Ať už se tedy rozhodnete pro některá z těchto míst, nebo nespočet dalších atraktivních možností, které tento region skýtá, Trentino je skvělou destinací pro prodloužený víkend, při němž si můžete užít podzimu do syta.

Foto: Travel Advance

Komentáře