Značka proslavená barevnou keramikou už dávno předběhla vlastní stín. Jistě, materiál, který umí vyrábět v mnoha barvách, přes bílou a černou až ty pastelové, ji celosvětově proslavil. Nicméně Rado, to není jen elegance “barevných náramků” ale i tradičních modelů v retro stylu z oceli, jež si získaly srdce dobrodruhů i elegánů.

Možná jste nevěděli, že firma Rado má za sebou víc než stoletou tradici. V roce 1917 se tři bratři Friedrich, Ernst a Werner Schlupovi rozhodli založit společnost Schlup & Co. na výrobu hodinkových strojků s ručním nátahem. Svůj byznys rozjeli ve švýcarském Lengnau, vesnici mezi Bielem a Grenchenem, a brzy si mezi výrobci hodinek získali pověst kvalitních dodavatelů. Ve třicátých letech si otevřeli pobočku v New Yorku a časem jim malá dílna přestala kapacitně stačit. Hned po konci druhé světové války postavili bratři Schlupovi novou továrnu a zaměstnávali až dvě stě lidí. Tehdy se už pod názvem Rado převzatým z esperanta (překládá se jako kolo) stali jedním z největších subdodavatelů na trhu.

Ach ten automat

Automatický nátah, nebo-li samonátah, byl v hodinářské branži prvním velkým mezníkem. Od chvíle, kdy značky začaly hodinky osazovat modely s rotorem a zákazník tak nemusel pravidelně natahovat korunkou, se do mechanismu automatu všichni doslova zbláznily. Hodinky s ručním nátahem přestaly být vyhledávaným artiklem. Značka Rado tak musela změnit strategie a rozhodnutí vyrábět vlastní hodinky od A až do Z se svými strojky vedlo v roce 1957 k představení hodinek Golden Horse. Číselníku vévodili dva zlatí mořští koníci, kteří se v průběhu času barevně měnili do zelené, fialové či stříbrné. Působivý design hodinek Golden Horse jsme si letos připomněli linií nazvanou stejně „zlatý koník“ s připomínkou data zrození – Golden Horse 1957.

Limitka Golden Horse 1957, novinka letošního roku

Limitka Golden Horse 1957, novinka letošního roku

Keramika mění svět

S prvními keramickými hodinkami přichází značka Rado v roce 1962. Hodinky DiaStar 1 byly odolné proti oděru, měly safírové sklo (do té doby používané jen zřídka) a pouzdro bylo vyrobené ze speciálního tvrzeného kovu, jehož základem byl prášek karbidu wolframu. Ten se vstřikoval do forem pod tlakem tisíc barů a spékal v peci při teplotě 1450°C. Výsledkem bylo nepoškrabatelné pouzdro. Když v osmdesátých letech koupila Rado společnost SMH, dnešní Swatch Group, idea na prohloubení tohoto know-how dostala ještě dynamičtější směr. Rado se v osmdesátých letech stalo expertem na keramiku a ovládlo trh s touto hypoalergenní nepoškrábatelnou surovinou.

Hodinky kapitána Cooka

Dnes už ale Rado není jen synonymem keramiky. Mezi nejoblíbenější modely patří i hodinky Captain Cook. Po britském mořeplavci Jamesi Cookovi pojmenovala značka Rado linii již v roce 1962 a před dvěma lety na ni navázala novinkou v různých velikostech a barvách. Tradiční vzhled, výrazná keramická luneta, hodinová ručka s nepřehlédnutelnou velkou šipkou na konci a nápis Captain Cook na pozici 6 z nich činí nadčasové bestsellery. Dostupné jsou v různých barevných variantách číselníků, s ocelovým tahem či koženým řemínkem. Ve verzi HyperChrome pak můžete volit mezi titanovým nebo ocelovým pouzdrem.

Bonbónek pro ženy

Pokud jste ještě ženě nevybrali dárek k Vánocům, nebo hledáte něco výjimečného k významnému jubileu je tu limitovaná edici v pastelových barvách Les Couleurs Le Corbusier. Bylo vyrobeno jen 999 kusů těchto setů, které můžete dávat jednotlivě a mít tak na devět důležitých příležitostí vystaráno dopředu, nebo je dát ženě všechny zaráz a přivodit jí na dlouhou dobu velké dilema, které z hodinek si vzít právě dnes.

Jindřich Hubený

Více informací na www.dusak.cz

Komentáře