Před pár dny, 15. dubna, tomu bylo 106 let, co se potopil Titanic. Více jak 1500 duší kleslo do neznámých hlubin s ním. Skoro čtyřkilometrová cesta na dno oceánu lodi trvala okolo 10 minut – a vy se tam za ním teď můžete dostat za 4 hodiny, pokud tedy máte na účtu 130 tisíc amerických dolarů, což je asi 2 miliony 600 tisíc korun.

 

Vrak lodi byl nalezen expedicí až v roce 1985 a od té doby tento podvodní hřbitov navštívilo jen pár vyvolených – mezi nimi nejčastěji režisér oscarového snímku James Cameron. Stal se tak opravdu výjimečným člověkem, protože Titanic pod hladinou Atlantiku vidělo méně lidí, než bylo ve vesmíru!

 

Ale teď se to všechno může změnit – v létě tohoto roku se můžete přidat za oněch 130 tisíc dolarů k výpravě na místo posledního odpočinku slavného „nepotopitelného“ Titanicu, který stále ukrývá mnoho ze své tehdejší slávy a luxusu. 

 

Je nejvyšší čas! Titanic se totiž pomalu, ale jistě rozkládá. Může za to jedna malá potvůrka – bakterie, co si pochutnává na rzi. Do dvaceti let tak může zmizet kompletně. 

 

A co si za těch 130 tisíc vlastně pořídíte? Zaručeně zážitek na celý život, ale rozhodně ne prožitý v luxusu a pohodlí. Sedm dní na průzkumné lodi, alespoň jeden ponor k vraku v pětimístné miniponorce, ve které strávíte víc jak devět hodin (bez toalety). Samozřejmě musíte být vyškoleni v krizových situacích a věnovat notnou dávku času celkové přípravě. 

Místa na letošní expedici už jsou obsazena, dobrodruhům je od 23 do 75 let, jsou mezi nimi horolezci, lidé, co navštívili severní i jižní pól – prostě individua, která si nenechají proplout život bez vzrušení mezi prsty. 

 

OceanGate – firma, která cestu organizuje, plánuje další expedici v roce 2019 a pořád má 18 volných míst. Tak hurá, popadněte svých 130 tisíc dolarů anebo začněte šetřit – cesta se snad bude opakovat každý rok, dokud Titanic úplně nezmizí.

Anna Samsová

Komentáře