Hledání dokonalých džín je stejně náročné, jako hledání dokonalého obleku. Dokonce možná ještě složitější, protože oblek si můžete nechat ušít nebo upravit, ale džíny moc lidí na zakázku nešije.

Módní stránka denimu je proměnlivá jako politické vztahy se Severní Koreou. Před třiceti lety se nosily džíny tak úzké, že jste si museli k oblékání lehnout. Pak se nosily zvonové. Pak volné. Pak široké natolik, že padaly dolů a všichni viděli spodní prádlo. Díky bohům za to, že v dnešní době nosí většina z nás jednoduše padnoucí. A je jedno, jestli roztrhané, světlé, tmavé, nebo s nášivkami Gucci.

Můžete vyzkoušet tisíc druhů džínů, než najdete ten ideální. Je to jako s hledáním životního partnera. Vždy je lepší mít ten wow efekt, než se spokojit jen s něčím co „ujde“.

Ti, kteří mají klasickou konfekční postavu to mají nejjednodušší. V pase a délkově padnou a ještě vám bude pohodlně. Nicméně straight, tedy džíny rovného střihu, zvolte jen tehdy, pokud máte souměrná lýtka se stehny. Jakmile máte lýtka větší, sice vám budou u pasu a na stehnech, ale lýtka tam budou napresovaná a v důsledku toho vytvoří elegantní a komický zvon u kotníků. To můžete sice vyřešit ohrnutím, ale to nikdo nechce v zimě dělat.

Jestliže máte hubené nohy, nesnažte se to kompenzovat větší velikostí. Jakmile je kousek oděvu velký, je velký proto, že by měl být něčím vyplněný. A když to nevyplníte, bude to viset jak pytel od brambor. Zde budou straight džíny na místě. Popřípadě skinny, ale zas ne úplně obtažené, protože to jen hubené nohy zdůrazní.

Do nedávna bylo nemožné najít padnoucí džíny na vyposilované a „velké“ nohy. Jakmile je dotyčný dostal přes stehna a přes zadek, neseděly v pase a kolem kotníků. Vzhledem k tomu, že svaly nemáme všichni stejně a budou vypadat jinak, nejlepší odpověď jsou džíny ne z klasického denimu, ale relativně nová strečová úprava. Sice budete muset hledat svou velikost, ale přizpůsobí se mnohem lépe, než pevná tkanina. Navíc jsou pohodlné. Jen nic s gumou kolem pasu. Tepláky by měly být tepláky a džíny by měly mít poklopec se zipem nebo knoflíky.

Na co se dívat v zrcadle, když si džíny zkoušíte?

Jak vám sedí kolem kotníků a vyhovuje délka? Když jsou moc dlouhé, zanedlouho se vám vytvoří ten nádherný rozedřený efekt na zadním lemu.

Jak vypadá váš zadek? Některé džíny mají moc vytvořit lepší efekt, některé vytvarují horší. A nebudeme se tvářit, že je to přeci jedno. Na zadky žen nekoukají jen muži. Funguje to i obráceně.

Sedí kolem stehen? Čím užší džíny, tím rychleji se rozedřou v rozkroku, nehledě na to, od jaké jsou značky, nebo jak kvalitní jsou.

P.S. Při zkoušení nových džínů si vždycky zkuste udělat deset dřepů. Nechcete být jeden z těch v příliš úzkých džínách, co má viditelný problém zvedat nohy do schodů.

Jaké džíny si pořídit?

Klasický, tmavě modrý denim. K bílé košili a blazeru, nebo svetru je to ideální kombinace skoro na všechny středně formální akce.

Černé úzké džíny. K bílým teniskám, mikině a parce. Vznikne čistá a jednoduchá kombinace.

Neformální světle modré nebo se stínováním. Když jedete v neděli ke tchýni (se kterou máte dobré vztahy a nevyžaduje black tie) na oběd, nebo pivo s kamarádem. Nemůžete jít v teplákách, ale stejně nechcete vypadat formálně.

„Extrémnější“. To, co je extrémní nebo extravagantní, bude u každého jiné. Pro někoho to mohou být roztrhaná kolena, pro dalšího kožené části. Pointa je to, že nikdy nevíte, kdy půjdete na Creative nebo Art akci a budete potřebovat něco takového.

Komentáře