10. ledna roku 1992, během obchodní cesty z Hongkongu do USA, spadl přes palubu lodi jeden z přepravních kontejnerů a navždy zmizel ve vodách Tichého oceánu. Obsahoval přes 28 tisíc gumových kachniček, které za uplynulých 27 let značně pomohly vědcům v chápání mořských proudů a také zvýšily povědomí o plastovém odpadu, který je do oceánu bezohledně vypouštěn.

Cestu gumových kachniček napříč oceánem dodnes sleduje velká řada nadšenců, kteří dokonce žluté hračky pojmenovali „The Friendly Floatees“. Podle dostupných informací je stále „v akci“ přes dva tisíce z nich. Zbytek byl během let vyplaven na zemský povrch, nejčastější destinací byla Havaj, Aljaška nebo Austrálie. Některé z kachniček byly dokonce nalezeny zamrzlé v Severním ledovém oceánu, jiné se dostaly až k břehům Skotska. Na jejich neuvěřitelnou cestu se můžete podívat v naší galerii.

FOTO: Slavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán

Slavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - rubber_duck_sea_by_whispering_hills_1000_673_84_c1Slavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - Friendly_FloateesSlavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - ken-ducky_derby_2009_lot_of_ducksSlavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - 49899077_625714041193295_8018157565957373952_nSlavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - vystrizek_1
Další fotky
Slavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - floateesSlavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - image_update_0fced0fad4ad2e40_1343903815_9j-4aaqskSlavná havárie: gumové kachničky zaplavily Tichý oceán - duck.jpg.653x0_q80_crop-smart

„Mám webovou stránku, kam mi lidé z celého světa posílají fotky gumových kachniček, které moře vyplavilo na břeh. A oni měli to štěstí a nalezli je,“ řekl Curtis Ebbesmeyer, bývalý oceánograf a nadšenec do „Floatees“. „Jestli se jedná o kusy ze ztraceného kontejneru z roku 1992, jsem schopný identifikovat poměrně rychle. Například jednu fotografii kachničky, o které jsem si skoro jistý, že pocházela ze slavné havárie, mi zaslala soudkyně pocházející až ze Skotska.“ Nejznámější z „Floatees“ je pravděpodobně skupina asi 2000 gumových opeřenců cirkulující ve víru proudů táhnoucím se mezi Japonskem, Aljaškou, ostrovem Kodiak a Aleutskými ostrovy. O tomto seskupení proudů sice oceánografové již věděli, netušili však, jak dlouho trvá dokončení celého jeho okruhu. Odpověď na tuto otázku přinesly právě kachničky, když zhruba po 3 letech okružní cestu dokončily.

Tichý oceán je dnes také domovem masivního plovoucího ostrova, tvořeného především z plastového odpadu. Ačkoliv „Friendly Floatees“ pomohly zvýšit povědomí o tomto problému, na množství odpadu ve vodě to má pouze pramalý vliv. Mnoho nežádoucího odpadu pochází, stejně jako kachničky, ze ztracených kontejnerů. I když nikdo nemá přesnou statistiku o tom, kolik takových se každý rok na moři ztratí, vědci odhadují, že číslo může dosahovat až několika tisíc kusů kontejnerů. A to už je poměrně velké množství, navíc se jedná pouze o malou část celosvětového problému s odpadem.

Michal Švehla

Osli byli často využíváni pro přenos zbraní. Na fotografii z roku 1930 můžete vidět osla s raketometem na zádech

Zvířata ve službách armády. Delfíni hledající podmořské miny nebo netopýři používaní jako časované bomby

Komentáře