Překrásný atol Pingelap hýřící všemi možnými rozmanitostmi pacifického ostrova nikdy nespatří v pravé podobě velká část jeho vlastních obyvatel. 10 % z nich totiž trpí vzácnou celkovou achromatopsií – téměř kompletní barvoslepostí. A zřejmě za to může pouze jeden muž.

Na Pingelapu, místě uprostřed Tichého oceánu, se po několik generací neustále rodí barvoslepí lidé s extrémně vzácnou nemocí – celkovou achromatopsií, kterou v USA trpí 0,003 % obyvatel (1 z 33 000). Tento ostrov hostí 250 obyvatel, 10 % z nich jsou barvoslepí a dalších 30 % v sobě nosí onen „černobílý“ gen.

FOTO: Fotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců

Fotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - Sanne-De-WildeThe-Island-of-the-Colorblind-3Fotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - Sanne De Wilde6Fotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - The-Island-Of-The-Colour-BlindFotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - largeFotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - oxlq8d4283a16ef8
Další fotky
Fotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - 1512984679_locFotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - Sanne De Wilde3Fotografka zachytila život na ostrově pohledem barvoslepých domorodců - Sanne De Wilde1

Barvoslepí „maskunové“ („slepci“), jak jim ostatní v domorodém jazyce říkají, nemají správně funkční čípky v oku zodpovědné za rozeznávání červené, modré, zelené a svět tak vidí pouze v šedivé škále. Navíc jsou domorodci více citliví na světlo a tak je pro ně život na prosluněném ostrově náročný. Na druhou stranu mnozí z nich vidí lépe v noci než zdravý člověk a tak se třeba na lov létajících ryb vydávají právě za tmy.

Proč tomu tak je? Nic není jisté, ale věří se, že na konci 18. století zasáhl ostrov ničivý tajfun, který vymýtil téměř všechny domorodce až na 20 lidí v čele s náčelníkem. On – Doahkaesa Mwanenihsed – byl zřejmě počátkem fenoménu ostrovu barvoslepých. Původ všech barvoslepých obyvatel se dá vystopovat právě k němu.

Vědci přišli na to, jak vypadá nejošklivější barva na světě! Jak se líbí vám?

Belgická fotografka Sanne De Wildeová nedávno „černobílý“ ostrov navštívila a pokusila se ho zachytit skrz objektiv a několika filtry zrakem maskunů – zjistila, že někteří z nich dokážou vnímat náznaky červené a modré. Podívejte se na její snímky ve fotogalerii.

Jan Králík

Komentáře