Na území antického města Seleuceia Pieria vzniklo před dvěma tisíci lety úchvatné dílo. Jeho budování trvalo téměř sto dlouhých let. Podnět k němu dal císař, který má na svědomí stavbu jednoho ze sedmi divů světa – římského Kolosea.

Město Seleuceia Pieria, založené ve 4. století př. n. l. jedním z velitelů vojsk Alexandra Velikého – Seleukose I. Níkátóra, na území novodobého Turecka, soužilo za dob římské říše jeden velký problém – vodní přívaly a povodně valící se z nedalekých hor.

Problém se rozhodl vyřešit římský císař Vespasian (9-79) výstavbou monumentálního vodního tunelu a kanálů, které by divoké přívaly plné odpadu dokázaly odklonit mimo nejčastěji zasaženou oblast přístavu.

FOTO: Vespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech

Vespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - titus-kaya-tuneliVespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - wqcasyVespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - tumblr_ndqsl0c1Fq1s1ey34o3_1280Vespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - fqwfsaVespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - asda
Další fotky
Vespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - DGOecZTXUAAj4N_Vespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - vqwvcxyVespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - fassfVespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - Dcblee-WkAAH6Gl.jpg largeVespasianův a Titův tunel perfektně drží i po 2000 letech - 4g7ubyD

Konstrukce tunelu započala v prvním století našeho letopočtu. Po císařově smrti pokračovala pod dohledem Vespasianova syna a nástupce Tita (39-81) a dokončena byla až ve 2. století za panování císaře Antonia Pia.

Titus Flavius Vespasianus

Tunel dlouhý 1380 metrů vlastnoručně vykutali do pevné skály římští legionáři, námořníci a vězni pouze za pomoci kladiv a dlát. Celé dílo se skládá z dvojice tunelů, otevřených kanálů a z kamenné hráze. Monumentální tunel přežil po skoro dvě tisíciletí téměř netknutý až do dnešní doby.

Pohřbená krása. Archeologové pod vrstvou půdy objevili perfektně zachovanou římskou mozaiku

Mnohými je skalní výtvor Vespasiana a Tita považován za nejdelší tunel světa, který byl vytesán do skály výlučně za pomoci lidské síly. Od roku 2014 je vodní dílo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Jan Králík

Komentáře