Aby se slavný řecký řečník zapsal i do podvědomí budoucích lidí žijících až za několik tisíc let, musel překlenout hned několik překážek – jednou z nich byl i občasný sklon k prokrastinaci.

Budoucí athénský politik, řečník a právník Démosthenés se prý odmalička toužil stát slavným rétorem. V sedmi letech se totiž stal sirotkem a doufal, že až dospěje, získá díky svým přesvědčivým řečnickým schopnostem zpátky dědictví, které mezitím jeho opatrovníci rozhazovali na všechny strany.

Kromě toho byl prý i „delikátní postavy“ – nedostalo se mu tak řádného fyzického tréninku, tolik důležitého pro řeckou společnost. Obratnou řečí a myšlením tak chtěl zastínit slabost vlastního těla.

FOTO: Démosthenés byl odhodlán stát se proslulým řečníkem. Pro svůj cíl si vybral zvláštní metody

Démosthenés byl odhodlán stát se proslulým řečníkem. Pro svůj cíl si vybral zvláštní metody - marble-statue-Demosthenes-detail-original-copy-Greek-c-280-bceDémosthenés byl odhodlán stát se proslulým řečníkem. Pro svůj cíl si vybral zvláštní metody - He_lefts_assembly,_hiding_his_face_in_his_cloakDémosthenés byl odhodlán stát se proslulým řečníkem. Pro svůj cíl si vybral zvláštní metody - Bust_Demosthenes_BM_1840Démosthenés byl odhodlán stát se proslulým řečníkem. Pro svůj cíl si vybral zvláštní metody - 1859-1Démosthenés byl odhodlán stát se proslulým řečníkem. Pro svůj cíl si vybral zvláštní metody - Demosthenes_orator_Louvre
Další fotky
Démosthenés byl odhodlán stát se proslulým řečníkem. Pro svůj cíl si vybral zvláštní metody - Jean_jules_antoine_lecomte_du_nouy-demosthene_s_exerce_a_la_parole

Ani pro řečnictví však neměl přirozeného nadání. První veřejné vystoupení prý bylo fiaskem. Trpěl vadou řeči, šišlal a drmolil. Do úst si tak vkládal malé kamínky a procvičoval s nimi zřetelnou výslovnost, často před zrcadlem. Pro zesílení hlasu se zas pravidelně pokoušel přednášet před bouřlivým příbojem.

Aby přemohl vlastní nedostatky, rozhodl se věnovat veškerý čas horlivému studiu a zdokonalování se. Ve sklepení domu si dle výpovědi dalšího z velkých Řeků – Plutarcha, zřídil izolovanou studovnu a aby ho nelákal život za jejími zdmi, oholil si půlku hlavy. S prazvláštním účesem se neodvážil vycházet do společnosti a studium tak bylo jeho jedinou náplní dne.

Jeden z otců zakladatelů USA, senátor Morris, zemřel při zpackaném zákroku. Sám se pokusil operovat vlastní přirození

Z Démosthéna se nakonec stal jeden z nejslavnějších řečníků vůbec. Jestliže si dnes mnozí nevybaví jméno této dějinné osoby z 4. století před Kristem, určitě si aspoň vzpomenou na existenci pojmu „filipika“ – ostré polemiky, jehož byl právě Démosthénes, velký protivník Filipa II. Makedonského, původním autorem.

Jan Králík

Komentáře