Spolupráce mezi vědci a umělci dala zpět tváře neznámým mrtvým ze starobylých dob naší historie. Podívejte se těmto zapomenutým lidem do jejich znovu otevřených očí.

Neustálý progres v technologiích, počítačových programech, ale třeba i studiu DNA umožňuje stále přesnější možnost zpodobnění dávno zesnulého člověka. Stačí k tomu lebka (nebo aspoň její část) a vyvážená spolupráce vědců s umělci, kteří dokážou navrátit zemřelému jeho téměř přesnou podobu v době smrti.

FOTO: Nahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti

Nahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - neanderthal-womanNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - whitehawk-womanNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - iron-age-manNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - jane-of-jamestownNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - early-neolithic-man
Další fotky
Nahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - cro-magnon-manNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - patcham-lady-murder-victimNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - dark-ages-manNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - dawn-reconstructed-teenager-faceNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - ancient-mayan-woman-evaNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - mummy-reconstructed-face-nebiriNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - 500-year-old-DublinerNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - luzia-oldest-americanNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - henry-iv-franceNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - mary-magdalene-relicNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - cheddar-manNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - tutunkhamun-reconstructed-faceNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - archer-navy-shipNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - maximilien-de-robespierreNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - mary-queen-of-scotsNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - meritamun-egypt-mummy-reconstructionNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - bronze-age-womanNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - myrtis-athens-greeceNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - shroud-of-turin-jesusNahlédněte do 25 pradávných tváří minulosti - jesus-of-nazareth-scientific-portrait

Lebka je základním kamenem celé práce. Vědci z ní dokážou určit umístění očí, tvar nosu, velikost úst, tvar nadočnicových oblouků a čelisti. Dnes práci usnadňují především 3D tiskárny. Na takto „stvořenou“ lebku pak umístí svalstvo, a pokud je k dispozici i vzorek DNA, určí barvu pleti, očí i vlasů.

Chuck: „Nejšťastnější moment mého života? Když jsem se oženil se Sally, jsme spolu 35 let.”

Smířeni se smrtí. Podívejte se na dojemné fotografie jedenácti lidí, jejichž čas na tomto světě se rychle krátí

Obličejové rekonstrukce sice nebudou nikdy 100% reálnou podobou dotyčné osoby, každý umělec si do rekonstrukce promítne něco ze své imaginace, jako je výraz, vousy nebo tetování (tyto věci totiž ze získaných vzorků zjistit nelze), ale i tak se rekonstrukce neustále zdokonalují a my tak s větší jistotou můžeme vidět někoho, kdo dávno opustil náš svět. Takový pohled nám zpřítomní minulost možná více než desítky přečtených historických knih.

Tomáš Ospalý

Komentáře