Po nedávném zákazu kouření v hospodách a barech se pro všechny kuřáky připravuje další omezení, které by mohlo značně zkomplikovat jejich lásku k vdechování kouře z hořícího tabáku. Evropská komise v pátek předložila všem členským zemím a Evropskému parlamentu návrh nového protikuřáckého zákona, který by měl vstoupit v platnost již 1. května 2019.

Nový zákon počítá s tím, že by každá desátá prodaná krabička cigaret byla prázdná. Tím by bylo zaručeno snížení konzumace tabákových výrobků o 10 %, což bylo původním záměrem komise. Stálé zvyšování spotřební daně za cigarety bohužel ve většině členských zemí EU nemělo kýžený dopad. Evropská komise tak tvrdí, že postup s prázdnými krabičkami je v tuto chvíli jediným možným řešením.

Muž zažaloval McDonald’s. I přes konzumaci Happy Mealu se stále nacházel v hlubokých depresích

„Zvážili jsme několik možností a pouze tato se jeví jako přijatelná. Neustálé zvyšování ceny tabáku není možné. Navíc jsme se poučili, že kuřáci jsou ochotni za krabičku vyšší částku zaplatit, určitě to tedy není ta správná cesta, jak konzumaci snížit o celých 10 %,“ sdělil evropský komisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis na páteční konferenci. S návrhem zákona přichází ale i několik komplikací. Jednou z těch výraznějších je váha krabičky, která by prozradila, v jaké z nich se vytoužené cigarety skrývají, a v jaké ne. Evropská komise tak přišla s řešením, ze kterého by dle jejích slov těžily obě strany. „V plánu je krabičky bez cigaret naplnit pastelkami nebo veganskou čokoládou. Ti, kteří dostanou „černého Petra“ v podobě prázdné krabičky, se můžou uklidnit lahodným pamlskem nebo si místo kouření nakreslit pěkný obrázek,“ zakončil Andriukaitis.

Michal Švehla

Pozn.: V rámci dobré novinářské praxe jsme si článek vycucali z prstu. Zpráva je poplašného či jinak závažného charakteru. Můžete tak v klidu vydechnout tím, co zbylo z vašich plic, a další krabičku si koupit s vědomím, že v ní místo cigaret určitě nenaleznete pastelky.

Cigarety jsou vznešené. Aneb proč má kouření smysl?

Komentáře