Drogistická společnost Procter & Gamble vyhověla svým transgenderovým a nebinárním zákazníkům, a z hygienických vložek Always po letech vymizí symbol Venuše. Ten je odpradávna spojován s ženstvím a ženským pohlavím, ale jak mají aktivisté v oblibě hlasitě připomínat; ne každý, kdo krvácí, je žena!

„Po více než 35 let bojujeme za všechny dívky a ženy, a budeme v tom i nadále pokračovat. Závazali jsme se ale také k naslouchání všem našim zákazníkům, abychom mohli lépe porozumět jejich potřebám,“ uvedla společnost Procter & Gamble v oficiálním prohlášení.

Ženy s menstruací mají na australských plážích zákaz vstupu do vody. Krev k nim lákala žraloky

Tento krok společnost podstoupila v návaznosti na narůstající nátlak některých zákazníků, kteří sice menstruují, ale neidentifikují se jako ženy. Znak ženského pohlaví na hygienických vložkách se pro tyto jedince jeví jako urážlivý a necitlivý. Na sociálních sítích se odstranění Venuše setkalo s velkou řadou rozdílných reakcí, mnozí však Procter & Gamble chválí za citlivost a pochopení potřeb tak velkého spektra různých zákazníků.

K aktuální situaci se vyjádřil i Steph deNormand, vytrvalý obhájce práv transgenderových osob působící ve společnosti Fenway Health: „Trans a nepolární lidé se často setkávají s tím, že je jejich opravdové pohlaví zaměňováno. Proto si myslím, že gesto, jako je toto, může otevřít takovým lidem řadu nových možností.“ Podobný krok podnikla i letos v červenci společnost Lyft, která nabízí sdílenou jízdu. Tam si řidiči můžou vybrat zájmeno, kterým si přejí být oslovováni. Přidal se i Mastercard, který svým klientům dovoluje na kreditní kartu uvést jméno dle vlastního výběru, a ne jen to, které mají legálně zapsané.

Genderová rovnost je v posledních letech žhavým tématem.

Četné průzkumy ukazují, že problém genderu je u mladých lidí stále více rozpoznáván. Zhruba polovina amerických mileniálů má pocit, že gender je široké spektrum. Stejně tak má více než 50% lidí Generace Z ve svém okolí někoho, kdo používá genderově neutrální zájmena. Rostoucí diskuse o genderové identitě však pro mnohé představuje pokus o dekonstrukci tradičních a kulturních hodnot, a to v zájmu vlastního obohacení či zviditelnění.

Michal Švehla

Komentáře