Kde se vzala, tu se vzala… Eau de Cologne (neboli kolínská voda) je jedním z nejrozšířenějších klasických toaletních prostředků, její vznik se datuje až do 17. století. Prvním výrobcem byl Ital jménem Giovani Maria Farinam, který pobýval v německém Kolíně nad Rýnem.

Tam také založil výrobu kolínské vody – jak jste jistě poznali, odtud také název Eau de Cologne. Jeho následovníci a dědicové produkci rozšířili a pokračují v ní až do současnosti.

DSC01513-copy

Co vlastně je Eau de Cologne?

Kolínská voda je termínem pouze velmi zjednodušeným. Z chemického pohledu se jedná o roztok alkoholu a různých silic – přírodních nebo syntetických aromatických látek. Její kvalita se určuje podle obsahu alkoholu, kvalitnější kolínské se vyznačují vyšším obsahem kolem 75-80 %, v těch lacinějších alkoholu najdeme jen kolem 40-60 %.

Jak kolínskou vodu správně používat? Není to žádná věda.

V našich barbershopech používáme kolínskou rutinně, je tedy nedílnou součástí téměř všech nabízených služeb. Proto jsem oslovil výrobce, a nechal si vyrobit speciální TBS Barbus kolínskou přímo pro potřeby našeho salonu. Osobně jsem vybral lehkou a svěží citrusovou vůni, která je příjemně jemná a při použití nepřebíjí jiné vůně. To je přesně to, co v našem salonu potřebujeme, a ideální pro časté denní použití.

Spotřeba naší TBS kolínské v salonu přesahuje neuvěřitelných 20 litrů měsíčně a stále stoupá.

Naši specialisté ji používají bezprostředně po holení k ošetření pokožky, její vysoký obsah alkoholu totiž zajišťuje skvělé desinfekční, stahující a antiseptické účinky. Po oholení je třeba pokožku stáhnout, protože po napaření jsou póry otevřené a pokožka je zbavena svých přirozených ochranných složek a tuku. Tím to však nekončí. Důležité je také po použití kolínské další ošetření, nejlépe krémem po holení, který dodá vláčnost a potřebný tuk a pomůže obnovit přirozené Ph pokožky a její ochranný film.

Kolínskou také používáme vždy po zaholování kontur vlasů a při vypalování chloupků v uších.

DSC01521

Všemocný pomocník pro všechny příležitosti

V každodenním životě má kolínská voda také široké možnosti použití. Ve světě je muži často používána i během dne k osvěžení nebo například k opláchnutí rukou a tváří. Jak jste se již mohli dočíst výše, vysoký obsah alkoholu má čisticí schopnosti. Během dne se rukama dotýkáme spousty předmětů, na jejichž povrchu se nachází miliony bakterií. Lehké opláchnutí rukou je příjemná a velmi hygienická očista, kterou můžete provádět i s tvářemi.

V případě, že jste kuřákem, zbystřete: věděli jste, že když po kouření použijete k opláchnutí rukou kolínskou, dokonale se tak zbavíte nepříjemného zápachu z cigaret? V letních měsících je kolínská ideální k osvěžení a zbavení se protivné mastnoty na obličeji z důvodu pocení. Vysoký obsah alkoholu vysuší a krásně provoní pokožku. Jemná a decentní vůně kolínskou vodu předurčuje k častému použití během dne, kdy nijak neruší a ani nepřebije váš běžně používaný parfém.

Jako kosmetický a hygienický prostředek je kolínská voda ideálním a variabilním pomocníkem pro každého muže. Znám muže, kteří po umytí rukou na toaletě ještě vytáhnou lahvičku a dodatečně si ruce opláchnou kolínskou.

 

DSC01792

Nechte bakterie bez šance

Podáváte často někomu ruku a chcete mít jistotu, že vám na dlaních neulpí nevítaní hosté? Pak je pro vás použití kolínské naprosto ideální, výhodou oproti obyčejné vodě je, že kolínská velice rychle uschne a k otření rukou není třeba ručník ani ubrousek. Kdo má stále odbíhat do koupelny či na záchod? Sám mám jednu lahvičku v autě, jednu v práci a jednu v tašce, vždy se totiž najde chvilka a důvod ji použít. Svěží vůně a pocit čistoty ničím nenahradíte. A upřímně, kdo by nechtěl příjemně vonět? Sami víte, že je hodně lidí, kteří by si důležitost vůně ještě potřebovali uvědomit.

Přeji voňavé a svěží jaro.

Tomáš Kožíšek

Komentáře