Může se stát, že některý tělesný orgán vám svou disproporčně obří velikostí ztrpčuje život. Třeba penis. Nebo šourek. Nebojte se nechat si je zmenšit! Uleví se vám. Jako jednomu dvacetiletému Keňanovi.

„Bolesti jsem měl tak strašné, že jsem nemohl chodit, ani sedět,“ vzpomíná Forence Owiti Opiyo, mladý Keňan, kterému se vlivem skrotální elefantiázy genitálie zvětšily oproti běžné velikosti dvacetkrát. Úspěšný chirurgický zákrok mu vrátil radost ze života.

FOTO: Skrotální elefantiáza

Skrotální elefantiáza - forenceSkrotální elefantiáza - opiyo-testiclesSkrotální elefantiáza - enlarged-penis-surgerySkrotální elefantiáza - before-penisSkrotální elefantiáza - opiyo-after

Před operací Opiyovo skrotum vážilo neuvěřitelných 5,5 kilogramu a penis měl téměř metr dlouhý. Nemohl pořádně chodit, nemohl se ani obléknout a ocitl se, jak každý soucitný člověk pochopí, ve společenské izolaci.

Opiyo si poprvé povšiml cysty, která mu vyrůstala na genitáliích, v roce 2006. Bylo mu tehdy deset. O rok později si výrůstek nechal odstranit, ovšem potíž se za pár let vrátila. A genitálie mu začaly nekontrolovaně růst. „Zpočátku to bylo docela malinké. Jako nějaká bradavice. Ale pak už to vyrostlo na velikost pěsti. A pak ještě víc a víc.“ A lékaři dlouho nedokázali pomoci. Ze života se stalo peklo. „Bolesti byly nesnesitelné,“ vzpomíná Opiyo. V nejhorších chvílích se mu začala na mysl vkrádat myšlenka, že je prokletý ďáblem… Naštěstí lékaři v nemocnici Jaramogi Oginga Odinga Hospital nakonec rozpoznali diagnózu: skrotální elefantiáza.

Elefantiáza, neboli lymfatická filarióza, je onemocnění, které postihuje lymfatickou soustavu. Způsobují ji paraziti, které na člověka přenášejí komáři. Paraziti typu škrkavky se usadí v lymfatických (mízních) cévách a způsobují otok tkání a ztluštění pokožky. Paraziti se dožívají až osmi let a dokážou se množit, čímž onemocnění prodlužují.

Lékaři provedli několik úspěšných operací: na odstranění parazitů, a také na rekonstrukci tkání. „Operace nezasáhla ani nervy, ani krevní oběhovou soustavu, a podařilo se nám penis uvést do správné velikosti,“ uvádí chirurg Dr. James Obondi a dodává: „Za tři měsíce po operaci se funkce pacienta vrátí do normálu.“ A to včetně možnosti provozovat normální sexuální život a plození dětí.

„Můžu teď běhat. Můžu chodit. Můžu mít děti. Můžu hrát fotbal. Jsem svobodný. Jsem šťastný,“ řekl vyléčený Forence Owiti Opiyo.

Všimli jste si, že celebrity nosí boty, které jsou jim příliš velké? Čtěte ZDE.

Petr Bílek

 

Komentáře