Světový fenomén, o kterém i politici tvrdí, že jediný rozdíl mezi ním a realitou je v tom, že zákony se nedají protlačit tak rychle. House of Cards dnes vstupuje do páté série, která má být údajně nepřevratnější ze všech. Následují spoilery!

Pokud neznáte House of Cards, představte si toho nejvíce badass zlodušského politika na planetě, ostré lokty a bezohlednost vpřed, jak šplhá po žebříčku za největší mocí. Samozřejmě za pomoci chladné, vypočítavé a manipulující manželky. Teď si představte, že je hrají Kevin Spacey a Robin Wright. Mackbeth, ale s tím rozdílem, že Frank si nic nevyčítá.

Nejprve kongresman, pak viceprezident, a nakonec prezident Frank Underwood je skutečně chladný a syrový odraz světové politiky a i když jsme si v počátečních sériích mysleli, že takhle absurdní situace ve světě být nemůže, Trump to všechno potvrdil. Ač je veškeré lidské uvažování a emocionální inteligence proti, člověk si nemůže pomoct a Underwoodovi nezbožňovat a nehltat každou scénu.

Ano, House of Cards nabízí krutý, sofistikovaně vytvořený, etikou se nezabývající vesmír, a vybírat si životní lekce musíte s nadsázkou. Ale pokud jde o úspěch, výběr životních partnerek a partnerů, zanícení pro svůj cíl, asi není lepší seriál. Nebo se aspoň můžete lehce depresivně bavit nad tím, v jakém háji je světová politika.

Cesta na opravdový vrchol není nikdy snadná – dnešní kultura nás možná nutí věřit tomu, že k úspěchu stačí dobré fotky na Instagramu nebo kampaň na Kickstarteru. Ale opravdový úspěch vyžaduje mnoho bezesných nocí, tvrdou práci a odpírání.

Vhodný oděv je jako brnění – šaty dělaj člověka dotaženo k dokonalosti. Díky House of Cards si začnete všímat i tak významných detailů, jako je barva tkaniček u bot. Protože i ty mají svůj vliv. Hlavní je evidentně cítit se velmi sebejistě, protože pak dokážete přesvědčit masy, že vás mají následovat.

Velký úspěch nevyhnutelně přinese nepřátele – jeden klasik pravil, že silnější pes v životě vždy vede (lehce silnějším jazykem) a s tím přichází spousta lidí, kterým se to nebude líbit. Nicméně, reagujte jako Frank.

Je dobré najít balanc mezi zdravými a nezdravými věcmi – Underwoodovi spolu chodí běhat, ale pak si v noci společně dají cigaretu, láhev vína nebo obří porci grilovaných žebírek. Vyrovnanost je klíč.

Správný životní „partner in crime“ vám odpustí vraždu – Claire věděla, že Frank strčil reportérku (se kterou spal) pod metro. Frank zas věděl o aférce, kterou Claire měla. Poučení? Každé manželství má vlastní pravidla a pokud máte společný cíl, na ničem jiném nezáleží.

Občasná lež ničemu neuškodí – podle průzkumů každý člověk lže několikrát denně. Frank má recept, jak se ale nenechat chytit. Jakmile přijdete těsně před moment odhalení, zaplavte člověka vlnou syrové pravdy o něčem úplně jiném.

House of Cards můžete streamovat na Netflixu.

 

 

Komentáře