Herec Zdeněk Ornest, vlastním jménem Ohrenstein, pocházel z židovské hudebně založené rodiny. Stejně jako jeho dva starší bratři, básník Jiří Orten a režisér Ota Ornest, se vydal na uměleckou dráhu a stal se hercem. Jeho život byl plný utrpení, za války byl Zdeněk Ornest jako malý kluk umístěn v několika koncentračních táborech, včetně Osvětimi. Později trpěl depresemi a jeho život skončil tragicky za dodnes nevyjasněných okolností.

Zdeněk Ornest se narodil 10. ledna 1929 Bertě a Eduardovi Ohrensteinovým, kteří v Kutné Hoře vlastnili malý krámek. Zdeňkův otec zemřel ještě před vypuknutím 2. světové války, Berta Ohrensteinová byla tedy odkázaná k tomu vést obchod sama. Činila tak až do roku 1942, kdy byl rodinný krámek zabaven Němci. Na fotografie ze života Zdeňka Ornesta a jeho rodiny se podívejte v naší galerii.

FOTO: Zdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka

Zdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 3-kam-po-českuZdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 2-4426_ter1Zdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 1-jiří-ortenZdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 5-česká-div-encyklZdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 6-gymkhx
Další fotky
Zdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 7-gymZdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 4-gymkhZdeněk Ornest a jeho rodina, jejíž osud tragicky poznamenala válka - 4b-gymkh

Zdeňkův starší bratr Ota emigroval v roce 1939 do Anglie, odvézt malého Zdeňka do jednoho z židovských sirotčinců v Praze bylo tedy na Jiřím Ortenovi. Ten malého bratříčka odvezl do tzv. Lauderovy školy v Belgické ulici. Jen pár měsíců na to byl Jiří v Kutné Hoře sražen německou sanitkou, jakožto Židovi mu nebyla poskytnuta žádná pomoc a zemřel. O rok později, v říjnu 1942, byl mladý Zdeněk Ornest spolu s dalšími židovskými chlapci deportován do ghetta v Terezíně. Tam strávil další dva roky svého života, než ho 19. října 1944 odvezl německý transport Es 1017 do koncentračního tábora v Osvětimi.

Hned po výstupu z vlaku už na všechny chlapce čekal doktor Mengele, který Zdeňka zařadil na stranu, která byla odsouzena ke smrti v plynové komoře. Nebýt starších kamarádů, kteří na Zdeňka z druhé strany zamávali, aby za nimi přeběhl, byl by jeho osud toho dne zpečetěn. Sám Zdeněk ani jeho kamarádi tehdy netušili, jaké hrozné smrti jen o vlásek unikl. Mladý Ornest byl později z Osvětimi převezen do Kauferingu, posléze do Dachau. Tam se konečně dočkal v roce 1945 vytouženého osvobození spojeneckými vojsky.

Zdeněk po válce maturoval na gymnáziu v Kutné Hoře, poté studoval herectví na pražské konzervatoři. Ta byla během jeho studií přeměněna na dnešní pražskou DAMU. Absolvoval v roce 1950, své první angažmá získal v Krajském divadle v Olomouci, kde strávil dvanáct let. V univerzitním městě se oženil s Alenou Smolkovou, s níž měl dceru Ivanku. Rodina se později přestěhovala zpátky do Prahy, kde Zdeněk začal hrát v Hudebním divadle v Nuslích (dnešní Divadlo Na Fidlovačce), v letech 1962 až 1990 hrál v pražském libeňském divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). Co se filmu týče, k němu se Zdeněk Ornest dostal ve zralém věku. Své první filmové role dostal až v polovině 60. let. Jeho filmografie se rozrůstala pomalu, pouze o jeden titul ročně. Až s příchodem sedmdesátých let začal Zdeněk Ornest konečně dostávat více příležitostí.

Zdeněk Ornest dlouhodobě trpěl depresemi a zemřel 4. října roku 1990 ve věku 61 let, když ho zachytil jedoucí vlak a v podstatě jej usmýkal. Podle svědků ho táhl za sebou ještě několik desítek metrů. Okolnosti této tragické nehody však nejsou do dnešního dne stále objasněny, nemuselo tak jít o nešťastnou náhodu, ale o sebevraždu.

Michal Švehla

Co se stalo s domácími mazlíčky v Londýně za druhé světové války? Zmasakrovali je dobrovolně sami Britové

Komentáře