Lexus prostřednictvím zbrusu nového NX otevírá novou kapitolu ukazující budoucí designový směr v oblasti exteriéru i interiéru, nové pohonné jednotky vč. prvního plug-in hybridního pohonu Lexus, vylepšení na poli dynamiky ve prospěch příjemných jízdních vlastností, a v neposlední řadě i novou generaci multimédií a konektivity a vyspělé technologie pro ještě vyšší úroveň bezpečnosti, pohodlí a praktičnosti.

Nové model nahrazuje Lexus, který se na evropských trzích velmi úspěšně prodával již od roku 2014, a pro který se od uvedení na trh rozhodlo přes 170 tisíc zákazníků. Většinou se jednalo o zákazníky nově přicházející ke značce, a tak NX zásadním způsobem přispěl k růstu značky v daném regionu. Lexus se rozhodl model NX kompletně přepracovat s úmyslem navázat na dosavadní úspěchy a nabídnout současným zákazníkům nový atraktivní produkt schopný naplnit mnohem vyšší očekávání.

„Nové NX bylo navrženo v souladu s různorodými potřebami zákazníků z celého světa, a ještě tak zvyšuje svoji atraktivitu cestou kompletní obměny svých silných stránek, kam patří elektrifikace, design, jízdní schopnosti a vyspělé technologie,“ vysvětluje hlavní konstruktér Takeaki Kato.

Další novinkou bylo nasazení profesionálních závodních jezdců pomáhajících s odlaďováním dynamických vlastností vozidla – konkrétně řízení a brzdění – na vlastní testovací dráze Šimojama automobilky Lexus. Konstruktéři též věnovali zvýšenou pozornost uplatnění nových technologií na poli bezpečnosti a pohodlí při zachování rozumné míry nákladů s ohledem na cenovou dostupnost produktů pro zákazníky.

Vůz předznamenává zásadní evoluci designu Lexus, avšak současně zůstává věrné klíčové filozofii designu ‚L-finesse‘ – tedy důvtipného a vytříbeného uplatňování špičkového designu a technologií. Nový model posouvá atraktivitu původního NX s avantgardním charakterem, ale zároveň přináší rafinovanější, dynamičtější a vyzrálejší vzhled, jakožto i sportovnější charakter.

Cílem týmu návrhářů bylo dosáhnout „funkční krásy“, která má cestou stylizace poukázat na fakt, jak Lexus naplňuje stále různorodější potřeby a preference zákazníků. Motiv „jednoduchosti vetknuté do technologie“ ukazuje na to, jak čistý a jednoduchý design dokáže vyjádřit atraktivitu moderních funkcí a technologií, resp. jak Lexus drží krok s dobou.

Tato novinka jako první vůz značky prezentuje kokpit řidiče navržený v souladu s novou architekturou Tazuna. Koncepce pojmenovaná podle japonského výrazu pro ovládání koně jezdcem prostřednictvím otěží se zaměřuje na přímou a intuitivní kontrolu nad vozidlem v souladu s principem „ruce na volantu, oči na silnici“. Nová koncepce též zvyšuje požitek z jízdy, neboť řidiči dodává více jistoty a umožňuje lepší kontrolu nad vozidlem i okolím. Atmosféru kokpitu evokuje křivka obepínající řidiče od dveří až po středový panel. Zde jsou v jedné zóně přehledně seskupeny různé zdroje informací – obrazovka multimédií, multi-informační displej, přístrojový panel s jedním kruhovým ukazatelem, centralizované ukazatele a (v závislosti na výbavě) head-up displej, aby byl veškerý obsah snadno dostupný při minimálním odklánění zraku nebo pohybování hlavou.

 

POHODLÍ A TICHO

U spolujezdce na předním sedadle bylo cílem návrhářů evokovat pocity luxusního salonku bez rušivých prvků zasahujících z místa řidiče. To je v návrhu kabiny zdůrazněno stáčející se křivkou, jasně oddělující prostor určený řidiči a spolujezdci. V kabině vozu odhalíme celou řadu ukázek řemeslného zpracování Lexus Takumi s využitím vysoce kvalitních materiálů, pyšnících se svým vzhledem i pocitem na omak. Pohodlí se odráží v mnoha detailech, jako jsou např. konstrukce předních sedadel s důrazem na správné tvarování průřezu sedáku, rozmístění polštářů pro dobrou boční oporu, či dokonce vytvarování vyklenutých ploch ve snaze neomezovat lokty pasažérů. Na tichém a poklidném prostředí má podíl široké uplatnění materiálů pro pohlcování hluku a vibrací.

 

NOVÉ FUNKCE V DUCHU POHOSTINNOSTI OMOTENASHI

Nové vlastnosti zaměřené na příjemnou atmosféru v kabině odrážejí principy Lexus ‚omotenashi‘ (pohostinnost), tedy snahu předvídat potřeby člověka a vyvolávat v něm pocit vítaného hosta cestou maximálního pohodlí. Jedná se např. o uvítací osvětlení a posloupnost rozsvěcování při spouštění vozidla, resp. osobní uvítání na multi-informačním displeji před řidičem. Systém ambientního osvětlení, jenž je standardní součástí vyšších výbavových linií (nebo jako prvek na přání), umožňuje volit ze 64 barevných odstínů v závislosti na momentální náladě posádky.

 

PRVNÍ PLUG-IN HYBRID ZNAČKY LEXUS: NX 450h+

Ke vzniku modelu NX 450h+, prvního vozu značky s plug-in hybridním pohonem, zužitkoval Lexus přes 15 let zkušeností s hybridními technologiemi. Nový model současně urychlí uvádění elektrifikovaných vozidel značky v rámci strategie ‚Lexus Electrified‘. Nejatraktivnější elektrifikovaný zástupce nové řady NX používá hybridní pohon se čtyřválcem 2,5 litru a dobíjecí lithium-iontovou baterií o nejvyšší kapacitě (18,1 kWh) v dané třídě. Permanentní pohon všech kol zajišťuje další elektromotor na zadní nápravě. Plug-in hybridní systém disponuje výkonem až 306 koní a měl by vozu udílet zrychlení z místa na 100 km/h v čase lehce přes 6 sekund. Oproti tomu odhadované emise CO2 (v kombinovaném cyklu podle WLTP) pod 40g/km a spotřeba paliva necelé 3 l/100 km budou pravděpodobně nejlepší ve třídě NX. Zmiňovaná kapacita baterie a široké know-how značky Lexus na poli elektrifikace společně znamenají v této třídě špičkový elektrický dojezd 63 km a možnost cestovat v čistě elektrickém režimu rychlostí až 135 km/h.

 

JEMNÁ GRAFIKA A INTUICE

Společně s novým NX se představuje zbrusu nová multimediální platforma Lexus, která znamená kompletní změnu schopností tohoto systému a naplňuje volání zákazníků po rychlém a intuitivním palubním připojení. Ovládání je stejně bezproblémové a jednoduché jako používání tabletu.

Standardní systém s označením Lexus Link Connect používá 9,8″ dotykový displej s antireflexní povrchovou úpravou a přídavnými tlačítky pro intuitivní přístup k nejčastěji používaným funkcím. Přináší výrazně rychlejší odezvu, za níž stojí i mnohem vyšší výpočetní výkon než u předchůdce.

Systém s označením Lexus Link Pro používá nový 14″ displej – jeden z největších v dané třídě. Je standardní součástí nejvyšších výbavových linií; pro ostatní provedení nového NX bude k dispozici i jako prvek výbavy na přání. Obrazovka s jemnou grafikou zprostředkuje skvělou čitelnost za všech světelných podmínek; použitý procesor (CPU) je ve srovnání s dosavadním systémem 3,6x rychlejší.

 

LEXUS LINK

Mobilní aplikace Lexus Link zpřístupňuje širší spektrum vzdálených služeb a funkcí, jako např. zamykání a odemykání vozidla nebo spouštění systému klimatizace pro předehřátí nebo vychlazení kabiny před vyjetím – tato funkce je nyní standardem pro všechna provedení nové řady NX. Majitelé plug-in hybridní verze NX 450h+ mohou též pomocí aplikace sledovat průběh nabíjení, upravovat časové rozvrhy a měnit nastavení.

Nové NX je prvním modelem značky Lexus, který již ve standardu zahrnuje systém Lexus Safety System+ třetí generace; ucelený soubor prvků aktivní bezpečnosti a asistenčních systémů nastoluje nová srovnávací měřítka v oblasti detekce a prevence dopravních nehod. Nejnovější varianta systému Lexus Safety System+ představuje nové funkce, jakožto i modernizaci a vylepšení funkcí stávajících. Kromě toho byly nabízené systémy odladěny tak, aby působily z pohledu řidiče co nejpřirozeněji, dodávaly mu potřebnou jistotu za volantem, a ještě tak znásobily přínosy nové platformy i pohonných jednotek nového NX. Systém Lexus Safety System+ se v nejnovějším provedení posouvá na další úroveň v roli osobního partnera pro řízení.

Změny přináší i adaptivní tempomat, jenž rychleji rozpoznává vozidla náhle se zařazující do jízdního pruhu před NX, společně s modernizací asistenta semiautonomní jízdy pro přirozenější sledování trajektorie v zatáčkách. Spolupráce adaptivního tempomatu se systémem rozpoznávání dopravních značek po rozšíření reaguje na širší spektrum dopravního značení a příkazů včetně varovných signálů a znamení STOP. Když systém rozpozná rychlostní omezení, upozorní řidiče, aby změnil nastavení tempomatu.

 

ROZŠÍŘENÝ PAKET BEZPEČNOSTNÍ VÝBAVY

Nabídku bezpečnostních prvků vozidla si majitel ještě může rozšířit o volitelný rozšířený paket bezpečnostní výbavy, dostupný pro vyšší výbavové linie NX. Nad rámec systému Lexus Safety System+ poskytuje např. asistenta pro změnu jízdního pruhu. Ten v předstihu zajistí zrychlení nebo zpomalení z přednastavené ustálené rychlosti jízdy za situace, kdy dá řidič znamení změny směru při předjíždění nebo zařazování do pruhu za pomalejší vozidlo. Součástí rozšířeného paketu je i funkce upozorňování na křižující objekty před vozidlem, která s využitím radaru sleduje situaci po obou stranách a varuje řidiče před blížícími se vozidly při pomalém vyjíždění z křižovatky.

Komentáře