Když si jde člověk koupit boty do obuvnictví, sáhne po své velikosti. Maximálně zkusí i o číslo či půlčíslo větší/menší velikost. Dále už rozměry a proporce svých nových bot většinou neřeší. Ale jestli bota sedí není podmíněné jen velikostí. U dobrých bot můžeme sledovat šířku. Dokonce ani správná šířka nemusí ještě znamenat, že zákazníkovi bota padne.  Určující je tvar boty. Ten je dán kopytem, na kterém se bota vyrábí, a tedy také tvaruje.

Když si jde člověk koupit boty do obuvnictví, sáhne po své velikosti. Maximálně zkusí i o číslo či půlčíslo větší/menší velikost. Dále už rozměry a proporce svých nových bot většinou neřeší. Ale jestli bota sedí není podmíněné jen velikostí. U dobrých bot můžeme sledovat šířku. Dokonce ani správná šířka nemusí ještě znamenat, že zákazníkovi bota padne.  Určující je tvar boty. Ten je dán kopytem, na kterém se bota vyrábí, a tedy také tvaruje.

Je-li to kopyto, platí to

Kopyto je zásadní součástkou při výrobě kožené boty. Materiál se na něj natahuje, přichytává, dotvarovává a šije. Kvůli tomu musí splňovat několik náročných požadavků na vlastnosti materiálu, ze kterého je vyrobeno. Především je to stálost tvaru a odolnost proti vlhkosti: kůže, která se na kopyto natahuje, je totiž vlká, a s kopytem se nesmí jejím vlivem nic stát. Druhý, zásadní požadavek, je pevnost. Síly působící na kopyto při výrobě boty jsou velké, zvláště ve strojové výrobě. Kopyto jim musí odolat bez změny tvaru a bez poškození. Jeho materiál však musí být dostatečně měkký na to, aby do něj šly zatlouci hřebíčky, či jiné připínáčky, které drží na místě rozešitou botu.

Kvůli těmto požadavkům se na kopyta odjakživa používalo tvrdé dřevo, nejčastěji javorové nebo bukové. Vyráběla se ručně, pomocí tradičního dlouhého řezbářského nože. Javorové ani bukové dřevo, narozdíl od např. dubového, se při opracování totiž neštěpí. I tak se ale muselo pečlivě selektovat, jakákoliv vada ve struktuře dřeva, jako praskliny a suky, mohla kopyto dříve či později zničit. Kvůli životnosti kopyt přešli velkovýrobci bot v druhé polovině minulého století na jiný materiál – plast. Na jejich výrobu se používá polyethylen s vysokou hustotou (HDPE) . Nejenže je tvarově stálý, ale oproti dřevu dovoluje i nepoměrně větší množství perforací způsobených přichycováním kůží na kopyto. Dřevěná kopyta tak dnes najdete už pouze u soukromých ševců, vyrábějících ručně boty na míru.

kopyto

Kopyta značky Loake

V Loake  vyrábí boty už od roku 1880, a jsou držitelem královské garance z rukou Jejího Veličenstva. První zastoupení značky v kontinentální Evropě bylo v České republice. Pojďme se kouknout na nejoblíbenější typy kopyt, které při výrobě bot používají:

Capital (šířka F – střední)

Jedno nejvšestrannějších obuvnických kopyt Loake, Capital používají v továrně v Ketteringu pro několik bot řady 1880. Od formálních oxfordek Aldwych po vysoké boty typu boots Pimlico a Hyde. Kopyto je středně široké s mírným dlátovitým zúžením tvaru špičky směrem k palci. Capital je oblíbenou volbou zákazníků této značky od jeho uvedení na trh. V současnosti vyrábí Loake devět svýc
h řad na kopytu tohoto typu.

024 a Colt (šířka F)

024 je jedno ze dvou posledních „terénních“ kopyt, které v současné době Loake používá. Šije na něm méně formální boty, jako např. broguesChester, a boots Burford. Stejně jako většina kopyt venkovského stylu je 024 záměrně trochu

prostornější, aby do něj bylo možné nosit silnější ponožky. Tvar špičky je zaoblený. Colt je varianta 024, s vyšší špičkou s větším místem pro prsty. Ale jedná se pouze o kosmetickou změnu, na to, jak bota sedne, nemá tato varianta větší vliv.

Pennine (šířka G – široké)

Pennine je další kopyto „terréního“ venkovského stylu, ale v šířce G, která značí širší tvar. Je prostorné, navržené tak, aby měl nositel větší prostor uvnitř boty. Pokud běžně obouváte u Loake střední šířku F, možná zjistíte, že při pořízení bot šířky G budete muset ubrat ze „své“ běžné velikosti půl čísla, aby vám tyto širší boty seděly dobře.

Claridge (šířka F)

Claridge je velice univerzální tvar a v Loake jej používají jak pro boty klasického anglického stylu (např.Naylor), tak i pro boty stylu současného. Claridge je středně široké kopyto, které by mělo sedět přesně podle nositelova čísla velikosti. Má trošičku větší délku, což se projevuje na špičce, ale pouze kosmeticky a účel je jen estetický. Také má mírně zakulacenou špičku.

Loafer (šířka F)

Jak už název napovídá, tento tvar se používá pouze pro mokasíny. Kopyto je poměrně tenké a má trochu délky navíc, která se projevuje na patě. Tvar špičky je zaoblený, ovšem s mírným zašpičatěním. Výběr mokasín je vždy těžší, než výběr bot s tkaničkami, protože právě tkaničkami můžete mírně dotvarovávat botu na své noze. To s mokasínami nejde, a tak musí sedět perfektně už při nazutí. Pro zákazníky s širší nohou pravděpodobně budou boty postavené na tomtu kopytu příliš těsné, a můžou potřebovat o půlku čísla větší velikost, i když ani to nemusí fungovat ve všech případech.

 

026 (šířka F a G)

Kopyto 026 je k dispozici ve středním a širokém provedení. Používá velmi klasický anglický tvar a styl, se zakulacenou špičkou standardní délky. Najdete jej například u bot Langdale. Zákazníci, kteří potřebují ve svých botách šířku navíc by měli vybrat variantu v  G.

1639 (šířka F)

Toto kopyto je trochu kratší v oblasti špičky, ale zároveň je tu i trochu širší. To dává botám, jako jsou například brogueRoayal, odvážnější vzhled. Tento typ tvaru se obvykle skvěle shoduje se zákazníkovou velikostí chodidla, ale je o něco prostornější směrem dopředu  v porovnání s ostatními kopyty šířky F.

97 (šířka E – úzká/střední)

97 je jedno z užších a kratších kopyt Loake v porovnání s většinou ostatních, která tato značka používá. Pro zákazníky se širší nohou není toto kopyto příliš vhodné. Jestliže je zákazník zvyklý na šířku F, bude mu E připadat trochu těsná, zvlášť v jeho obvyklé velikosti. Fotografie jasně ukazuje, že 97 je jedním ze starších kopyt Loake. Je na první pohled patrné, že vyrobené bylo ze dřeva, narozdíl od moderních, novějších kopyt. Ty jsou vyrobeny za použití plastu, který většina výrobců kopyt přijala před několika lety.

Komentáře