Tento článek nám visí v administraci už skoro 2 roky. Uložil jsem ho k ledu, protože jsem stále váhal, jestli nějak lamentovat a mentorovat ohledně oblečení na pohřeb. Co se tedy změnilo? Zaprvé začalo chodit mnoho dobře míněných dotazů čtenářů a zákazníků. Když nám umře blízký člověk, je to katastrofa, rána a pohřeb milovaného je takovým završením smutku a psychologickou (i reálnou) tečkou za jeho zdejší existencí. Jak se ale na pohřeb obléci? Možná většina z vás jednoduše ví, že černá je dobrá a nic více není třeba řešit. A máte pravdu. Tím by mohl náš článek skončit. Nicméně zkusme napsat alespoň pár řádek, zvláště poté, když na dnešní poslední rozloučení se Stanislavem Grossem přišlo tolik vysoce postavených lidí společenského a politického života v modrých oblecích, s červenými kravatami nebo dokonce ve sportovním saku.

Pravidlo číslo 1: Svou přítomností, svým chováním a oblečením vyjadřujeme úctu vůči zemřelému. Můžete stokrát argumentovat povrchností, ale i to, s jakou péčí a jak se obléknete vyjadřuje váš postoj.

Pravidlo číslo 2: Černá barva

Černý (nebo tmavě šedý) matný oblek, bílá košile, tmavá (černá) kravata, černé vyleštěné (hlavně čisté!) polobotky a černé ponožky. Na pohřbu není pro Happy Socks a barevné tkaničky místo. Obecně platí, že čím blíže mají hosté k zesnulému, tím tmavší barvy a konzervativnější oděv si oblečou. Ženy by měly mít zakrytá ramena a kolena, v případě, že se rozhodnou oděv doplnit černým kloboukem nebo šátkem, se tyto doplňky při obřadu nesundávají. Kromě něj se hodí mít i minimálně jeden čistý složený kapesník, kterým můžete osušit slzy vlastní či jej zapůjčit jedné z přítomných dam.

U dětí (chlapců) platí stejná pravidla jako pro dospělé. V ideálním světě. Málokdo má ale ve skříni oblek i pro své dítě – v takovém případě je dobrým řešením půjčovna. Pokud to máte do nejbližší půjčovny příliš daleko, nebo vůči nim máte výhrady, snažte se alespoň zachovat černo-bílou barevnost. Čím menší dítě, tím větší tolerance. Na druhou stranu je otázka, jak malé děti by měly na pohřby chodit.

Nechci, aby se to v diskuzi zvrtlo v komentáře hodnotící život a činy Stanislava Grosse. Fotky zde zveřejněné nemají dehonestovat dané osoby. Slouží jako ukázka, že krátká sukně, foťák okolo krku, šedý oblek, sportovní sako, nebo rozhalenka na pohřeb / poslední rozloučení nepatří. Pamatujte na pravidlo číslo 1.

Komentáře