V dubnu prošel Poslaneckou sněmovnou vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Proklínaná platba byla přitom trnem v oku parlamentní opozici po dlouhé roky. A jak to tak bývá, poplatníci se jí naučili kreativně obcházet. Své o tom ví i exministr dopravy Vladimír Kremlík. Ten se podle serveru Seznam Zprávy pokusil daňovou povinnost snížit účetním manévrem, kterým kryl skutečnou cenu při koupi bytu. Ta měla být údajně o milion vyšší.

Kauza strahovského bytu nebyla jediným důvodem k ministrově odvolání. V médiích ale rezonovala nejvíce. V době, kdy Vladimír Kremlík transakci uzavřel, stál ještě v čele rezortu dopravy a z toho důvodu se na něj vztahovala povinnost zveřejňovat průběžná přiznání o majetku. Na světlo se tak dostala kupní smlouva na byt o rozloze 137 metrů čtverečních za téměř 14 a půl milionu korun.

Seznam Zprávy ale teď přišly s důkazy, že existuje ještě jedna smlouva. Ta se týká vybavení bytu v hodnotě přibližně 1,3 milionu korun. Jejím předmětem byly i kusy nábytku, ke kterým je z povahy věci prakticky nemožné nabýt vlastnické právo samostatně, třeba vestavěné skříně. Kremlík tedy za nový byt ve skutečnosti zaplatil nějakých 15,9 milionu. Při prohlížení katalogu realitní kanceláře Lexxus z daného období zjistíte, že za tuto cenu makléři byt na Strahově ve skutečnosti nabízeli. Kam se tedy z původní smlouvy vytratil ten milion?

Vysvětlení je nasnadě. Tehdejší ministr dopravy se pravděpodobně snažil snížit cenu nemovitosti. A to proto, aby z nabytí nemovitosti nemusel odvádět do státní kasy tak vysokou daň. Pavel Kiršner z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner pro Seznam Zprávy vysvětlil, že se jedná o ukázkový příklad kličky, která se s oblibou využívá právě s cílem vyhnout se placení daně z nabytí nemovitosti: „Požadavek na rozdělení kupní ceny na vybavení bytu a byt se v praxi děje. Někdy proto, aby kupující mohl snížit kupní cenu bytu. Snížená cena má pak vliv na výši daně z nabytí nemovitých věcí a je to možnost, jak daňovou povinnost snížit.“

Rozhořela se klasická přestřelka. Exministr tvrdil, že s nápadem na rozdělení ceny přišli samotní makléři. Makléři naopak naznačovali, že podnět vzešel od samotného Kremlíka. Obě strany však shodně odmítly zjištění Seznam Zpráv komentovat. Realitní kancelář s odvoláním na ctění soukromí svých klientů, Kremlík zase s odůvodněním, že už není ve státní správě, a proto se nemusí za svoje činy zodpovídat médiím.

Pavel Kiršner v tom ale vidí problém. Podezřelé machinace by bezpochyby neměly uniknout pozornosti Finanční správy. „Budí to podezření, že mohlo dojít ke snížení kupní ceny nemovitosti, a tudíž ke snížení daňové povinnosti,“ dává kolegovi z oboru za pravdu Petr Balcar ze Společné advokátní kanceláře Balcar, Hroužek, Veselý, Zelenková. Finanční úřad by si měl vyžádat doložení, jestli se částka ze smlouvy o koupi vybavení bytu alespoň zdánlivě blíží realitě. To bude muset dokazovat sám Kremlík.

V době, kdy se Kremlíkova kauza intenzivně řešila, vyvolala pochybnosti už samotná kupní cena, která podle expertů neodpovídala stavu realitního trhu v dané pražské čtvrti. „Standardní cena se v této lokalitě pohybuje mezi 130-150 tisíci za jeden metr čtvereční. Je také otázkou, proč majitelé prodali byt v této lokalitě za nižší cenu, než je obvyklé,“ citují Seznam Zprávy nejmenovaného realitního makléře. Poukazuje přitom na fakt, že podle smlouvy Kremlík zaplatil za metr čtvereční zhruba 90 tisíc korun. Tedy minimálně o 40 tisíc méně, než je na Strahově průměr.

O moc přesvědčivěji nepůsobilo ani ministrovo vysvětlování původu použitých finančních prostředků. 7 milionů mu měla pokrýt hypotéka. O zbylých 8 a půl milionech tvrdil, že mu je zapůjčili rodiče. V rozporu s tímto prohlášením ale poté v majetkovém přiznání uvedl, že mu peníze ve skutečnosti půjčil jistý Gabriel Achour. Kremlík pak zmateně vysvětloval, že Achour nejprve bezdůvodně osmimilionovou částky převedl na účet manželů Kremlíkových. Proč si je Kremlík nepůjčil od Achoura přímo zůstává otázkou.

Ať už to bylo jakkoliv, podezřelý nákup bytu byl poslední kapkou trpělivosti premiéra Babiše, který pak nechal Kremlíka vystěhovat z ministerského paláce na Nábřeží Ludvíka Svobody. Nové informace Seznam Zpráv celou aféru komplikují ještě více. Úsměvné na tom je, že sám Kremlík byl součástí vládní garnitury, která vytrvale odolávala nátlaku opozice, aby se daň z nabytí nemovitostí zrušila úplně. Názor vlády změnila až koronavirová pandemie.

zdroj foto: Ministerstvo dopravy ČR

Komentáře