Přezdívá se mu lovec prezidentů. Už totiž sundal Nixona, a nyní možná pracuje na tom samém v případě Trumpa. Jak to muž jménem Bob Woodward jen dělá?

V roce 1972 začal jako mladý nadějný novinář pracovat pro vlivný deník The Washington Post. Byl horlivý, toužil dělat na „velkých kauzách“ a pro práci by obětoval snad i svůj život. Spojil své investigativní síly se stejně nastaveným Carlem Bernsteinem a společně napsali několik reportáží a knihu týkající se proslulé aféry Watergate, které rozkryly zločinné fungování Nixonovy administrativy a měly za následek abdikaci kontroverzního a neoblíbeného amerického prezidenta v přímém televizním přenosu.

A svět vysoké politiky i veřejný život se právem začal Woodwarda, přesněji řečeno jeho pera ‚přeměněného na kulomet‘, obávat. A on nezahálel a nezahálí ani dnes. Od svých začátků až do současnosti stihl Woodward napsat téměř dvacet knih, které jsou plné překvapivých informací, šokujících odhalení a investigativních zjištění – jejich tématem nebo hlavním aktérem není nic menšího než například CIA, Bushovo politické pokrytectví, kontroverznost rozhodování i samotná osobnost Billa Clintona a podobné bomby.

Bylo by tedy divné, až neuvěřitelné, kdyby se do hledáčku Boba Woodwarda, jenž je i přes svůj již vysoký věk (75 let) stále na vrcholu žurnalistických i spisovatelských sil, nedostal současný prezident USA Donald Trump. Kniha se jmenuje Fear (česky Strach) a Trump z ní musí mít určitě dost nahnáno, i když se samozřejmě tváří, že neexistuje. Čtenáři ji hltají, objemná kniha shlíží na ostatní tituly z prvních příček knižních hitparád a ve Státech se o ní už celkem dlouho mluví snad úplně všude.

FOTO: Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů

Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů -
Další fotky
Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů - Jen pro silné žaludky! Dvanáct Trumpových ksichtů -

To je naprosto v pořádku, jedná se totiž o zatím nejserióznější dílo reflektující Trumpovo prezidenství a zmatek provázející celou jeho vládu, nekonzistentnost politických rozhodnutí, nekonečné vulgarity, klientelismus, chorobnou touhu po vládnutí… a tak dále a tak dále. Nejsou to však ani náhodou pouhé bulvární senzace ani bohapusté spekulace – Woodward si zakládá na pečlivých, hlubokých, až detailních rešerších, důvěryhodnosti zdrojů i na osobním proniknutí do tématu. Prostě elitní novinář, který se nebojí ničeho.

Putin s Trumpem si poměřili síly a letadla. Předčí ruský luxusní letoun se zlatou toaletou Air Force One?

Také se teď ptáte, zda může mít Fear takovou moc, že přispěje k Trumpově pádu, nebo „aspoň“ prohře v příštích volbách? Kdo ví… Civilizovaný svět by si to jistě přál, tak doufejme, že se i tentokrát stane něco podobného jako v případě Woodwardovy knize o Watergate Všichni prezidentovi muži. Boj se, Trumpe! A kdyby ne, máme tu aspoň skvěle napsanou knihu, která se věnuje Trumpově politice, a ne jeho přirození jako zpověď jeho údajné exmilenky, pornoherečky Stormy Daniels.

Martin Hradecký

 

 

Komentáře