I ve 3. tisíciletí se může stát, že vás rodiče pojmenují Hitler. V dospělosti potom vstoupíte do politiky a budete usilovat o post starosty. Může se ale stát i to, že úplně jiní rodiče svého potomka pojmenují Lenin. A může se stát i to, že tento jedinec bude kandidovat proti vám. Zní vám tenhle scénář jako z blbého filmu? Ale on se skutečně stal. Došlo k němu ve volbách v peruánském Yungaru.

Hitler Alba Sánchez, jak se celým jménem nešťastník jmenuje, působil jako starosta Yungaru už v letech 2011 až 2014. Letos by se na politickou scénu rád vrátil. „Dobrý Hitler se s pomocí přátel a příznivců vrací v letošních volbách. Vždy se nám dařilo a lidé nás znají,“ burcuje Sánchez své voliče.

Jako by bizarnosti nebylo dost samo o sobě, letos se proti němu navíc ještě postavil muž pojmenovaný  jako Lenin Vladimir Rodríguez Valverde. Sánchez se však svého protivníka nebojí a věří, že se mu znovu pokusí zvítězit.

Sánchez sice sdílí jméno s jednou z nejvíce nenáviděných osobností v historii lidstva, jakoukoliv spojitost s nacionalistickou ideologií však popírá. Faktem je, že v latinské Americe je poměrně běžné, že rodiče pojmenovávali potomky exotickými jmény ze zahraničí. Sánchezův otec jméno Hitler někde zaslechl, a aniž by věděl, kdo byl jeho nositelem, svého syna tak pojmenoval.

O změně svého jména Sanchéz už několikrát přemýšlel. Poté, co vstoupil na politickou scénu a lidé ho už poznali jako Hitlera, není tento krok aktuální.

Petr Starý

 

Komentáře