Nejde ani o v poslední době slavnou mambu, ani o zmiji nebo kobru. Nejnebezpečnější plazi světa jsou o pár levelů jedovatosti výše. U nás se naštěstí nevyskytují, a tak nemusíme mít strach. Pokud tedy snad jistým jedincům neutečou s terárka.

Nejjedovatějšími hady světa jsou taipani vyskytující se v Austrálii. Jejich jed je tak silný, že jediné uštknutí taipana menšího, tj. kapka o velikosti špendlíkové hlavičky, by stačilo na zabití 1000 myší. Po uškutní člověka smrt nastává do 45 vteřin. Jeho jed se skládá z neurotoxinů, které ochromují nervový systém. Taipani žijí pouze v řídce obydlených oblastech Austrálie, a tak s člověkem přijdou do styku jen málokdy. Zatímco taipan menšího je dlouhý až 250 cm, jeho výraznější druh taipana větší dorůstá délky až 300 cm.

FOTO: Jak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa?

Jak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 01-taipan-mensiJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 02-mamba-cerna-mladeJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 15-zmije-obecnaJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 04-kobra-indicka-muze-byt-i-domaci-mazlicekJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 03-vodni-had-druhu-vodnar
Další fotky
Jak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 05-pakobra-vychodniJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 06-pakobra-paskovanaJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 07-vodni-had-vlnozil-uzovkovyJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 08-smrtonos-zmijiJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 09-mamba-cernaJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 10-mamba-cernaJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 11-mamba-zelenaJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 12-kobra-indickaJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 13-kobra-indickaJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 14-chrestys-diamantovyJak vypadá nejnebezpečnější hadí zabiják světa? - 16-vodni-had-rodu-koralovec

Na druhém místě žebříčku jedovatosti se umístila pakobra páskovaná a pakobra východní. Bydlí, jak jinak než v Austrálii. Dávka jedu z jednoho uštknutí vystačí na zabití 10 tisíc myší nebo tří lidí. Smrt ale nastává až po pěti minutách, takže vám zbyde čas na uspořádání základních věcí.

Nádherný „Hadí ostrov“ je úplně opuštěný. Protože kdo tam vstoupí, toho čeká jistá smrt

A co naše stará známá mamba? Ta si svoji neblahou pověst vysloužila především proto, že se v Africe vyskytuje poměrně často. Místní lidé se s ní tak běžně mohou dostat do styku. Mamba černá své jméno dostala podle černého vnitřku tlamky. Dorůstá délky až 4,5 metru a umí se plazit rychlostí až 19 km/hod. Takže jí neutečete.

Naše zmije je oproti výše zmíněným jedinců co do nebezpečnosti opravdu nevinné zviřátko. Zcela plné jedové žlázy tohoto hada většinou obsahují pouze polovinu dávky potřebné k zabití člověka. Navíc zmije z tohoto množství při uštknutí nikdy neuvolní více než jednu třetinu.

Petr Starý

Komentáře