Američanka Myrtle Corbin v dějinách zanechala nejednu stopu. Velmi neobvyklá tělesná vada dipygus zapříčinila, že od narození měla čtyři dolní končetiny. Všechno zlé je pro něco dobré, a tak si žen předváděním zdeformovaného těla velmi slušně vydělávala na živobytí.

Narodila 12. května 1868 ve státě Tennessee. Od narození měla všechno od pasu dole zdvojené. Tato tělesná anomálie byla způsobená tím, že se během matčina těhotenství jedno z dvojčat v matčině lůně dostatečně nevyvinulo. Corbin měla sice čtyři dolní končetiny, chodit však dokázala bohužel jen po dvou větších. Z těch byla jedna ještě postižena takzvanou koňskou nohou.

FOTO: Myrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy

Myrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - 2vcg5e1Myrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - 1_dd0dc6e8a78a1aae7a7657553ff2b431Myrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - c9ccea76e046437b769eaf7c110b26aaMyrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - myrtle_corbin_by_pettyinpinkMyrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - myrtle-corbin-1
Další fotky
Myrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - myrtle-corbin-2fe56086-be56-487c-be71-5b412c894e5-resize-750Myrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - myrtlecorbinMyrtle Corbin: Dívka z Texasu, která měla čtyři nohy - s-l300

Neunikla samozřejmě pozornosti cirkusových promotérů. Stalo tak v cirkusu podnikatele P. T. Barnuma Ringling Bros. and Barnum & Bailey. Propagační materiál ji popisoval jako dívku „povahy jemné jako letní svit a šťastné, jak je den dlouhý“. V dobách největších úspěchů si „čtyřnohá dívka z Texasu“ týdně přišla až na 450 dolarů. Když přišel čas na svatbu, měla už hezky našetřeno. V devatenácti letech se vdala za lékaře Clintona Bicknella.

Šťastnému páru se narodilo úctyhodných osm potomků. Jenom čtyři z nich se ale dožili pozdějšího věku, ostatní zemřeli už jako děti, což bylo tehdy poměrně běžné. S porodem souvisela další bizarní skutečnost. Podle knihy „Medicínské anomálie a kuriozity“ George M. Goulda a Waltera L. Pyleho se některé z jejích děti narodily z jedné vagíny, další z druhé. Vzhledem k tomu, že menstruovala oběma, to z lékařského hlediska možné bylo. Jak to žena měla s vyměšováním, je také otázka…

Na konci devatenáctého století se žena společně s rodinou usadila v texaském Cleburne City a věnovala se farmaření. Později však rodinu postihla finanční nouze, a tak se Myrtle ve 41 letech musela vrátit do zábavního průmyslu. Vystupovala následně dalších šest let.

V roce 1928 se jí do pravé nohy zanesla streptokoková infekce. Pár měsíců předtím, než byla světu dána první antibiotika, Myrtle zemřela.

Petr Starý

Komentáře