Podle výzkumů se naše schopnost soustředit se na jednu činnost snížila během posledních deseti let k nepoznání. A tak i vášniví čtenáři často odkládají knihu na úkor prostoduchého brouzdání po internetu, scrollování Instagramu a šmírování facebookových profilů. Důsledky? Nekvalitní spánek, problémy se sebevědomím a dokonce impotence.

Možná už jste ten pocit dávno zapomněli, možná jste jej nikdy zvlášť neprožívali. Poklidný tok myšlenek nad černými řádky voňavého papíru, které se vlní jen tak, jak jim dovolíme.

Podle výsledku studie kansaské univerzity přitom stačí strávit nad knihou šest minut denně, abychom se zklidnili a vyplavili stres. A to rozhodně není malý důvod dát četbě v našem životě opět trochu prostoru!

Vnořením se do světa literatury a soustředěním se se údajně stabilizuje naše tepová frekvence a uvolní napětí ve svalech. Četba je doporučována také těm, kteří obtížněji usínají. Pár řádku před spaním dokonale zklidní naši mysl a vyčistí hlavu od negativních vlivů, které do sebe denně vstřebáme.

Čti z papíru

Pokud si myslíte, že vám stejnou službu udělá půlhodina s vaším mobilem nebo počítačem, pak vězte, že rušivé záření, které z těchto „přátel“ ve velkém vychází, není pro váš spánek nic žádoucího. Dokonce se ukázalo, že ani tolik oblíbené čtečky se knihám nikdy nevyrovnají, a nakladatelé tak mohou jásat!

Kniha, nebo čtečka? Zářivý displej může podle lékařů narušit váš spánek.

O přínosu četby u dětí netřeba ani diskutovat. Díky knihám získají až o padesát procent větší slovní zásobu než sledováním youtuberů nebo hraním počítačových her. Skóre slovní zásoby se pak projevuje i na jejich celkové inteligenci.

Zůstaň při smyslech

Čtení je také jedním z nejlepších možných způsobů, jak trénovat mozek a udržet ho „fresh“ až do pozdního podzimu našich životů. Pokud chcete hrdě čelit panu Alzheimeru, neváhejte vytáhnout knižní kordy dříve, než si začne pochutnávat na vašich mozkových závitech. Mozky knihomolů zvedají každý den množství činek, a tak jsou ve výsledku mnohem více ve formě než ty, jejichž hlavičky jen pasivně hltají předžvýkaná sousta třeba v televizi.

A věřte, že jakmile vám čtení jednou zachutná, stane se z něj vášeň. Jedna dobrá kniha vám udělá místo na další, a i u čtení platí, že s jídlem roste chuť. Tak se nezdráhejte a hltejte! Dobrých knih je totiž všude kolem víc než dost.

Veronika Kratochvílová

Komentáře