Káva je v velice populárním nápojem, ročně se jí na našem území vypije za šest a půl miliardy korun. Prakticky každý si povzbuzující šálek alespoň jednou do roka dopřeje, mnoho lidí ale i několikrát denně. A to může vést k řadě nepříjemností.

Konzumace kávy se stala opravdovým fenoménem. Pokud však nemáte řádný plán pro váš denní přísun kofeinu, může se lehce stát, že se na něm stanete závislí. Stejně jako každá jiná závislost na droze, i ta na kofeinu je vážný problém, který může velice negativně ovlivnit mnohé aspekty vašeho života.

Už i drogoví dealeři myslí na životní prostředí. Kokain prodávají v ampulkách, které zákazník může používat opakovaně

Klíč ke správnému pití kávy spočívá v nepravidelné konzumaci, bez možnosti vytvořit si na účinné látky v nápoji odolnost. Když začnete pociťovat, že vaše ranní káva už nedělá, to co dřív, měli byste ji na nějaký čas vynechat. Mnoho lidí v tuto chvíli volí opačný postup a zvýší svou dávku, což vede pouze k větší závislosti a budování silnější tolerance, které už se nebude tak jednoduché zbavit.

Často někoho slyšíte, že „potřebuje kafe, aby mohl pracovat“ nebo „že si ho musí dát po jídle, jinak usne“. Nejedná se však o nedostatek kofeinu v těle, ale o nedostatek motivace a energie celkově. Kofein není zázračná látka, která by vyřešila všechny vaše problémy bez jakýchkoliv následků. Spíše naopak. Kofein jen dočasně pomůže zamaskovat vaše problémy. Při dlouhodobém užívání vzniká již několikrát zmiňovaná tolerance, která nutí ke konzumaci stále většího a většího množství. Jako u každé jiné drogy, závislý jedinec často jedná bez své pravidelné dávky podrážděně, špatně spí nebo i nezdravě hubne.

Alespoň jednou za rok si kávu dopřeje 95 % Čechů. Z průzkumu pravidelných uživatelů kávy pak plyne, že 65 % Čechů pije kávu ráno, 5 % během dopoledních hodin a 30 % po obědě.

Alespoň jednou za rok si kávu dopřeje 95 % Čechů. Z průzkumu pravidelných uživatelů kávy pak plyne, že 65 % Čechů pije kávu ráno, 5 % během dopoledních hodin a 30 % po obědě.

Pokud si připustíte, že máte problém s kofeinem a chcete ho řešit, dostat se ze závislosti na kofeinu není většinou tak obtížné jako u nikotinu nebo alkoholu, umí však s vaší psychickou i fyzickou stránkou pořádně zacvičit. A vám nezbývá nic jiného, než cvičit taky. A když k tomu přidáte pravidelný spánek a vyváženou stravu (a samozřejmě ostražitost při dalším setkání s kofeinem či jinou podobnou látkou), měli byste se z nejhoršího dostat v rámci dnů.

Ale těch pár dnů zdánlivého pekla jsou jen malý zlomek toho, co vám přinese stále živená a narůstající závislost. A to i v případě, že se jedná o tak zdánlivě nevinnou věc, jako je pravidelný ranní šálek kávy.

Michal Švehla

Jak předejít kocovině po největší párty roku aneb co děláme špatně při pití alkoholu

Komentáře