Rozmohl se nám tu takový nešvar: tvrdit, že „Silvestra neslavím“, „Silvestr je trapný“, či „Silvestr mě nezajímá“. Takové výroky jsou jednak projev pokrytectví, neboť jimi ze sebe bezpracně děláme někoho lepšího, nad tupý dav povzneseného. A jednak zakrývají neschopnost vymyslet na význační večer, kdy se lámou letopočty, hodnotný a neotřelý program. Zde je několik tipů, jak opustit zavedené koleje silvestrovského veselí.

1. Silvestra oslavte v Novém Městě nad Metují

Toto východočeské městečko je neprávem pozapomenutou silvestrovskou destinací. Na horách, na Václaváku či v New Yorku slaví kdekdo, a nikoho tím nezaujmete. Ale takové silvestrovské insta fotky z Nového Města nad Metují. Doporučujeme podniky U Kaliče nebo Na Rychtě.

2. Místo sladkého cideru pijte Medium Dry

Jablečný cider Strongbow Medium Dry je ideálním nápojem pro silvestrovské a novoroční oslavy. Díky suššímu chuťovému profilu osloví i příznivce méně sladkého osvěžení a ledově vychlazený je prostě neodolatelný.

3. Pište si!

Budete-li slavit Silvestra s přáteli, namísto planých řečí si navzájem, i když jste v jedné místnosti, piště na messengeru. Písemný projev bývá smysluplnější, jde většinou k jádru sdělení a vyplýtvá se při něm méně slov. Výhodou je rovněž i to, že hlasitým hovorem neobtěžujete okolí.

4. Proveďte to retro

Přenést se aspoň na jeden večer do jiné doby je vždycky vděčné. S originalitou to bývá ovšem dost tristní: 60. léta, 70. léta, 30. léta, 80. léta jsou už dost obnošená vesta. Zvolte proto nějakou neprovařenou minulou éru. Co třeba silvestr ve stylu čínské kulturní revoluce? Nebo silvestr ve stylu roku 2008?

5. Skočte!

Inspirujte se Dánskem. Údajně tam mají takový hezký silvestrovský zvyk, že před půlnocí si všichni stoupnou na židle a s úderem nového roku všichni seskočí na zem.

6. Oddělte se

V některých kulturách, a to nejen u Muslimů, se, jak známo, společensky stýkají zvlášť ženy a muži. Můžete se tomu smát, můžete to odsuzovat, ale určité kladné stránky to nepochybně má. Každopádně než tuto praxi odsoudíte jako zlý nesmysl, vyzkoušejte si to a ověřte experimentálně. Na Silvestra vyhraďte jednu místnost jen pro ženy a jednu jen pro muže, přičemž obě skupiny budou po celý večer a noc slavit zcela odděleně. Pokrokáři mohou vyhradit ještě nějaký menší kamrlík pro ty, kteří se necítí být zcela ani mužem, ani ženou. Ráno se opět promíchejte (nazapomeňte ani na lidi z kamrlíku!) a vzájemně si sdělte dojmy.

7. Přiznejte si své viny

Každý z nás dělá chyby, chová se někdy hnusně a obecně dělá špatné věci. Pokud se domníváte, že vy se tak nechováte, lžete jen sám sobě. Přiznat si nedostatky a neúspěchy sám sobě je první a důležitý krok, může však působit velmi blahodárně sdělit je veřejně. Přede všemi tedy proto nechť každý přizná, co ošklivého v uplynulém roce udělal a jak se zle zachoval. Do nového roku tak vstoupíte očištění, jako zcela noví lidé.

Více o jablečném cideru Strongbow najdete ZDE.

Petr Bílek

 

Komentáře