Starověké Řecko je všem dobře známé jako kolébka demokracie, jako místo, kde se 500 let př. n. l. konaly první historicky zaznamenané volby. Ale i když se jednalo o volby demokratické, svůj hlas nemohl použít úplně každý. Existovala zde totiž například výjimka pro občany, kteří byli společností nazýváni nelibým slovem idioti. A málem bychom zapomněli, ani ženy volit nesměly.

Význam slova idiot se postupem času měnil, ve starověkém Řecku byli za idioty označováni nevzdělaní a egoističtí lidé, kteří se nezajímali o veřejné ani politické dění. Pokud se ale na řecké volby podíváme trochu detailněji, zjistíme, že idioti nebyli jediní, kdo neměli ve volbách žádnou roli. Vlastně zjistíme, že celé řecké volby nebyly tak demokratické, jak se často můžeme dočíst nebo doslechnout. Volit nesměli přistěhovalci, cizinci, otroci ani ženy.

FOTO: 10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat

10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-athens-acropolis-evening-view-210 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-delphi-ancient-theatre-and-mountains10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-meteora-monasteries-and-rock-spires10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-santorini-blue-roof-churches-and-mediterranean10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-mykonos-seaside-town-with-waves
Další fotky
10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-nafplio-town-and-venetian-fortress10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-samaria-gorge-and-trail10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-corfu-old-town-facades-and-flowers10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-rhodes-town-hippocrates-square-evening10 míst, které při návštěvě Řecka nesmíte v žádném případě vynechat - greece-thessaloniki-white-tower-evening

Právoplatnými občany s právem volit se ve skutečnosti mohli stát pouze muži, nenarozeni do otroctví a s oběma rodiči pocházejícími z Atén. Ekklésiá bylo lidové shromáždění svobodných Atéňanů čítající 6 000 mužů a ti rozhodovali o řešení většiny problémů, které v řecké metropoli nastaly. Hlasovalo se zvednutím ruky, která musela být odkrytá od dlani až k rameni, jinak nebyl hlas uznán za platný. Zajímavé také je, že hlasy se nepočítaly, výsledek byl určen pouze vizuálním odhadem několika úředníků. Můžeme tedy ještě vůbec mluvit o demokracii, jak si ji představujeme?

Michal Švehla

Nejstarší nedotčený vrak lodi nalezli archeologové na dně Černého moře. Starořecké plavidlo ztroskotalo před 2400 lety

Komentáře