V roce 1987 vybuchla bomba na palubě jihokorejského komerčního letu Korean Air 858. Smrt více jak stovky nevinných lidí měla na svědomí tehdy pětadvacetiletá Kim Hjon-hi.

Inteligentní, talentovanou a krásnou dceru severokorejského diplomata si v útlém věku vyhlídla špionážní agentura. Místo sotva započatého studia na vysoké škole se po celých sedm let podrobovala tvrdému špionážnímu výcviku.

FOTO: Kim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla

Kim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla - 55KHSnY_dKim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla - 5a29733cb9e52_o,size,1088×550,opt,w,q,71,h,d3019aKim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla - kimKim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla - kal740 (1)Kim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla - W5TYDZAKRMI6RGMMS3PLDDGKDE
Další fotky
Kim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla - kim-hyon-hui-korean-airline-bombing-ap-mem-180202_4x3_992Kim Hjon-hi, krásná teroristka, která umístila bombu do jihokorejského letadla - p05xh5dc

Bojové umění, fyzická zdatnost, hodiny japonštiny (kterou ji z donucení učila unesená japonská občanka) a hodiny sledování propagandistických filmů byly jenom základním tréninkem správného severokorejského agenta. Závěrečná zkouška se skládala z vloupání do falešné ambasády a zapamatování si určitého dokumentu.

Kim ale byla vybrána pro smrtelnou zahraniční misi. Kromě japonštiny se tak musela naučit kantonštinu (čínský dialekt), nakupovat v supermarketech, platit kreditní kartou nebo navštěvovat diskotéky – zkrátka všechno, co v její rodné zemi nepatřilo ke každodennímu životu.

Mladá špionka s úspěšně vymytým mozkem byla vyslána spolu se starším agentem do Evropy, kde se vydávali za japonské turisty – otce a dceru. Ve skutečnosti se však v Bělehradě setkali se severokorejskou spojkou s ručně psaným rozkazem od samotného Kim Čong-ila, budoucího vládce země. Vyhodit do povětří jihokorejský letoun na pravidelné lince Bagdád-Soul. Teroristická akce měla destabilizovat jihokorejskou vládu a vzbudit strach před konáním letních olympijských her v Soulu.

Kim se svým partnerem úkol splnila. Bomba ukrytá v tranzistorovém rádiu explodovala a usmrtila všechny lidi na palubě. Kim a starší agent vystoupili na mezipřistání v Abú Zabí, dopadeni byli až v Bahrajnu. Kimin partner při zatčení stihl požít kyanid ukrytý v cigaretě, ale Kim cigaretu z úst vytrhl jeden z přihlížejících.

Stovky lodí plných mrtvých těl stále připlouvají k japonským břehům. Zřejmě pocházejí ze Severní Korey

Pětadvacetiletá Severokorejka byla převezena do Soulu – poprvé stála na druhé půlce své rozpolcené země. Jihokorejci vzali mladou špionku na inkognito projížďku po městě a zemi, která jí byla celý život zohavována. Jakmile poznala pravdu, doposud přesvědčeně zarytá agentka se zhroutila a ke všemu se přiznala.

I tak dostala trest smrti, ale již za rok byla omilostněna. Vdala se za svého bývalého jihokorejského bodyguarda, vychovala dvě děti a napsala autobiografickou knihu, jejíž výdělek věnovala pozůstalým obětí letu Korean Air 858. Dodnes žije chráněná v přísném utajení, protože je neustále v hledáčku severokorejské vlády.

Jan Králík

Komentáře