Neberte to špatně, v redakci zbožňujeme Marvelovky, DC nebo filmy kde Samuel L. Jackson opakuje Motherfucker jako každý další. Pokud ale hledáte něco stylového a estetického na deštivé odpoledne, máme jeden tip.

Před puštěním tohoto filmu si nalejte dobrou sklenku a převlékněte se alespoň do čistých tepláků. Už po prvních scénách to uvítáte, protože jinak se člověk začne cítit trochu nedostatečný a nedooblečený. Film totiž režíroval Tom Ford, takže co si budeme povídat.

Film Nocturnal Animals (Půlnoční zvířata) je už druhý Fordův počin, jak říká on sám, umělecké vyjádření. A stojí to za to, protože ve filmu si najde každý to své. Ať už vám jde o drama nebo psychologický podtext.

Amy Addams hraje velmi bohatou a souměrně nespokojenou majitelku umělecké galerie Susan. Její život obklopují díla úžasných autorů, doma má pověšeného Pollocka a Warhola, v kanceláři Johna Currina a u bazénu jí stojí Balloon Dog od Jeffa Koonse. Všechna díla mimo jiné byla originály, některé z Fordovy osobní sbírky.

Susan má už druhého manžela, který je sice úspěšný a dobře vypadá, ale má milenky a spí s nimi v luxusních hotelích v New Yorku. A právě v tento moment, kdy se Susan cítí, jako že je všechno naprosto špatně, obdrží rukopis knihy od svého prvního manžela. Toho hraje Jake Gyllenhall.

Poznali se během doktorského studia na vysoké. Oba mladí, nadšení a plní ideálů. Vzali se ale Amy ho opustila kvůli manželovi číslo 2. Viz výše. Rukopis je pojatý jiným způsobem a diváka přenáší do texaské pouště ke skupině psychopatů, kteří zastaví rodinu na roadtripu.

Je zápletka filmu objevná a nehorázně inovativní? Spíše ne. Ale o to zde vůbec nejde. Fordova filmová tvorba je totiž jako dílo v galerii. Nepotřebuje šokovat, dech bere totiž už tím, že každý záběr je jako umělecký kus. Když stopnete film v jakýkoliv moment, mohli byste printscreen bezpečně vystavit v Guggenheimu a lidi by platili za vstup.

Zmíněná estetika filmu je to, co člověka uvede do nálady. Pečlivě vybrané umění, tóny jednotlivých interiérů a i oblečení herců je jednoduše to nejstylovější, co za poslední roky vzniklo. Film sice není novinka a vyšel v roce 2016, ale nedostal tolik pozornosti, kolik si zasloužil.

Celý film je prolínáním dvou příběhů – suché a děsivé pouště s Jakem Gyllenhaalem, Aaronem Taylor-Johnsonem a Michaelem Shannonem a bezpečného, ale zlého světa Amy Adams, Michaela Sheena, Arnieho Hammera a Andrey Riseborough.

Divák si během sledování nejen že uvědomí, co znamená zlatá klec, ale i to, co je důležité, jaká mohou mít špatná rozhodnutí důsledky a mnoho dalších životních lekcí.

Komentáře