Za projektem stojí dvě čilé japonské šedesátnice, které svůj „důchodcovský osud“ vzaly do vlastních rukou a zhmotnily představu o ideálním domově pro důstojné a spokojené stárnutí.

Bály se, že se v budoucnu o ně bude muset někdo starat – tenhle strach přivedl Nobuko Sumo a Sačiko Fudžioku k nápadu zrealizovat vlastní domov důchodců. Ale ne jen tak ledajaký. Tokijský architekt Issei Suma je totiž synem jedné ze seniorek – o shánění kvalitního architekta tak seniorky neměly nouzi.

FOTO: Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří

Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - Koya-Issei-Suma_dezeen_3408_1Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - Koya-Issei-Suma_dezeen_3408_0Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - Koya-Issei-Suma_dezeen_3408_11Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - Koya-Issei-Suma_dezeen_3408_7Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - jikka-bedroom-1
Další fotky
Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - isseisuma_jikka_kitchen2Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - Koya-Issei-Suma_dezeen_3408_8Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - jikka_bathroomDžikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - Koya-Issei-Suma_dezeen_3408_16Džikka – japonský designový dům pro důstojné a aktivní stáří - Koya-Issei-Suma_dezeen_3408_6

Vznikl neobvyklý až pohádkový shluk do sebe propojených pěti chýší postavený na ženami vysněném místě uprostřed přírody pod horou Fudži. Říká se mu Džikka („domov rodičů“). Střechy jakoby zrcadlily kopcovitý terén prefektury Šizuoky, ve které se domov nachází. Celá struktura z betonu a dřevěných trámů je kvůli bezbariérovému přístupu přízemní.

Každá z chýší slouží jinému účelu. Ta největší je v samotném středu celého komplexu a nachází se v ní to nejdůležitější – kuchyň s jídelnou jako místo setkávání se světelným okulem, ze kterého dovnitř proudí sluneční světlo. Stejné osvětlení má i koupelna – s téměř duchovním nádechem. Podlaha se uprostřed potápí do spirálovitého bazénu, jehož rampa umožní snadný vstup i vozíčkářům.

Zhmotnění moderního luxusu: Dům, který splývá s kalifornským útesem a Tichým oceánem. Takový je Razor House

Architekt Issei však celý projekt bral jako „bezgenerační“. Tak třeba onen bazén je plně vhodný jako brouzdaliště pro malé děti, vířivka pro dospělé a lázeň pro nemohoucí staré.

Ani jedna z žen v seniorském věku ale ještě není v důchodu. Nobuko i Sačiko stále pracují – připravují jídla pro seniory. A kvůli svému pracovnímu pozadí, ve kterém strávily celý život, doufají, že jednou jejich nový domov, který stál okolo 535 tisíc dolarů, bude sloužit právě pro seniorskou komunitu.

Anna Samsová

Komentáře