Zelená je tráva, fotbal, to je hra, která pravidelně stmeluje lidi po celé planetě při světových utkáních. Tají se při ní dech, zvyšuje tep a adrenalin stoupá. Stejně tak krásná jako hra sama může být i fotbalový stadion. Některé země se pyšní nejen reprezentačním týmem, ale také „svatostánkem“, kde se ona událost odehrává. Oprávněně!

Zanedbaný trávník, chátrající tribuny, halabala postavené stánky s pivem a prašná parkoviště narvaná auty tak, že musíte to svoje odstavit ve vedlejší vesnici a dojít ke stadionu pěšky? Je jasné, že hlavní důvod k návštěvě fotbalových hřišť jsou primárně utkání, která se tam odehrávají. O tom žádná. Cítíme hrdost na ‚svůj‘ tým, ale jsme hrdí i na místo, kde trénuje a hraje, nebo je nám to jedno?

Zatímco menší stadiony se zaměřují na místní pýchu, ty větší jako londýnský Wembley, barcelonský Nou Camp, madridský Santiago Bernabéu a Morumbi v brazislkém São Paulu jsou ikony hry stejně jako světoví špičkoví hráči. Pořadatelům dnes záleží stejně tak na zážitku ze hry jako na zážitku z místa, a společně se sponzory proto chtějí umocnit tento okamžik i mimo těch několik zelených tisíc metrů čtverečních. Jeden z takových posledních projektů je realizace fotbalového stadionu v Kataru od zesnulé architektky Zahy Hadid. Měl by být hotov do konce letošního roku.

Ovšem vedle zbrusu nových a moderních staveb existují i takové, které vás nadchnou něčím zcela odlišným. Svým ojedinělým architektonickým půvabem a zasazením do krajiny.

NOUVEAU STADE DE BORDEAUX

Víceúčelový stadion ve městě Bordeaux, sloužící zejména pro fotbal, je neobyčejně elegantní – a co jiného bychom také od Francouzů čekali? Švýcarské architektonické duo Jacques Herzog a Pierre de Meuron ve spolupráci s architekty Groupe 6. vytvořili moderní design nesoucí prvky tenkých sloupů v exteriéru stadionu, který s přihmouřeným okem připomíná minimalistický les.

FOTO: Nejelegantnější stadion na světě je ve Francii. Souhlasíte?

Nejelegantnější stadion na světě je ve Francii. Souhlasíte? - Nejelegantnější stadion na světě je ve Francii. Souhlasíte? - Nejelegantnější stadion na světě je ve Francii. Souhlasíte? - Nejelegantnější stadion na světě je ve Francii. Souhlasíte? - Nejelegantnější stadion na světě je ve Francii. Souhlasíte? -

 

CSKA ARENA

Známá také jako VEB Arena podle svého hlavního sponzopra stojí v hlavním městě Ruska. Tato moskevská stavba je unikátní svého druhu především kvůli umístění mrakodrapu v jednom z rohů arény a neobvykle zkosenou střechou, která vytváří iluzi Escherovského vícerozměrného propadání . V noci ji navíc osvěcuje paprsek červeného světla, díky kterému lze arénu vidět i z dálky.

FOTO: Součástí nejbizarnějšího stadionu je mrakodrap.

Součástí nejbizarnějšího stadionu je mrakodrap. - Součástí nejbizarnějšího stadionu je mrakodrap. - Součástí nejbizarnějšího stadionu je mrakodrap. - Součástí nejbizarnějšího stadionu je mrakodrap. - Součástí nejbizarnějšího stadionu je mrakodrap. -

 

NETHERDALE

Toto malé fotbalové hřiště se pyšní ojedinělou betonovou tribunou, zcela výjimečnou ve své době. Kultovní architekt Peter Womersley ji zrealizoval v malém skotském městě Galashiels. Fanoušci si tak mohou i v nepříznivém počasí užít zápas v suchu a bez toho, že by je odfoukl vytrvalý silní vítr. Stavba se díky inovaci a vizuální síle umístila v seznamu chráněných památek a místní obyvatelé ji udržují v co nejlepším stavu pro další generace.

FOTO: Tipnete si rok postavení této tribuny?

Tipnete si rok postavení této tribuny? - Tipnete si rok postavení této tribuny? - Tipnete si rok postavení této tribuny? - Tipnete si rok postavení této tribuny? - Tipnete si rok postavení této tribuny? -

 

HENNINGSVÆR IDRETTSLAG STADION

Je-li na světě nějaké místo, kam byste se chtěli podívat, pak je to tohle! Fotbalový stadion na severozápadním ostrově Norska je unikátem ve svém umístění. Nemá sice místa na sezení a ani síť, která zadrží míč od pádu do moře, ale to je úplně jedno. Ohromující výhledy na skály a širé moře z něj dělají velmi speciální místo na světě. Co mu určitě nechybí, jsou světla, takže hráči mohou trénovat i v zimních měsících, kdy je několik měsíců šero a tma.

FOTO: Tak schválně. Kdo by tohle nechtěl alespoň jednou zažít?

Tak schválně. Kdo by tohle nechtěl alespoň jednou zažít? - Tak schválně. Kdo by tohle nechtěl alespoň jednou zažít? - Tak schválně. Kdo by tohle nechtěl alespoň jednou zažít? - Tak schválně. Kdo by tohle nechtěl alespoň jednou zažít? - Tak schválně. Kdo by tohle nechtěl alespoň jednou zažít? -

 

ALLIANZ ARENA

Další z řad vyčnívajících stadionů, tentokrát ze sousedního Bavorska. Obrovská Allianz arena v Mnichově vypadá přes den z dálky jako oblak, který sestoupil z nebes. Ovšem jakmile zahalí krajinu tma, arenu jen tak nepřehlédnete, zejména při průjezdu po dálnici směrem dále na západ do Německa nebo na jih k Alpám. Svítí různými barvami, podle kterých poznáte, zda a kdo v ní zrovna hraje.

FOTO: Ve dne mrak, v noci světelná show.

Ve dne mrak, v noci světelná show. - Ve dne mrak, v noci světelná show. - Ve dne mrak, v noci světelná show. - Ve dne mrak, v noci světelná show. - Ve dne mrak, v noci světelná show. -
Navštívili jste některý z výše zmíněných stadionů? Podělte se s námi o své dojmy.
Miroslav Romaniv
Čtěte také: BMW představilo koncept budoucnosti. Elektrické SUV Vision iNext bude po německých silnicích jezdit již v roce 2021. Bez řidiče.

Komentáře