Jsou vznášející se obydlí budoucností pro přelidněná města? Na gravitaci vzdorujících stavbách už nějaký ten pátek pracuje architekt Georges Kachaamy, který nedávno představil svůj projekt „Rising Oases“.

V projektu „Rising Oases“, který byl letos představen v Benátkách a Dubaji, se sice stále jedná pouze o architektonické návrhy, ale Georges Kaachamy, který je ředitelem Centra pro výzkum, inovaci a designu na americké univerzitě v Dubaji, svému snu o vznášejícím se bydlení věnoval už přes 13 let.

FOTO: Je budoucnost vysoko nad zemí? Podívejte se na levitující projekt „Rising Oases“

Je budoucnost vysoko nad zemí? Podívejte se na levitující projekt „Rising Oases“ - http___cdncnncom_cnnnext_dam_assets_191113114150-floating-architecture-3Je budoucnost vysoko nad zemí? Podívejte se na levitující projekt „Rising Oases“ - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191113115808-floating-architecture-5Je budoucnost vysoko nad zemí? Podívejte se na levitující projekt „Rising Oases“ - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191113113743-floating-architectureJe budoucnost vysoko nad zemí? Podívejte se na levitující projekt „Rising Oases“ - open-uri20190416-27656-hv5pgkJe budoucnost vysoko nad zemí? Podívejte se na levitující projekt „Rising Oases“ - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191113114057-floating-architecture-2
Další fotky
Je budoucnost vysoko nad zemí? Podívejte se na levitující projekt „Rising Oases“ - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191113120002-floating-architecture-6

Krůček po krůčku zvětšuje své modely, vznášející se nad zemí díky magnetické levitaci (na stejném principu fungují například magneticky nadnášené vlaky), největší z nich má zatím něco přes dva metry. Sám věří, že se nejedná o nereálnou představu ze sci-fi románu, ale o možnou budoucnost, jejíchž prvních větších pokroků v podobně obyvatelného prototypu se ještě dožije.

Pro své návrhy mu za inspiraci posloužil element vody – struktury mají připomínat pramínek, rybník, vodopád nebo řeku a mají obyvateli poskytnout možnost odpojit se od rušného života velkoměsta a napojit se na přírodu doslova na „vyšším“ levelu.

Německý startup chce vypustit flotilu vzdušných taxíků. Jízdné nemá být vyšší než v obyčejném voze

Lidstvo se dnes ve velkém měřítku pouští do nových babylonských projektů, zanedlouho nás možná budou vyzvedávat létající taxíky, ve Spojených arabských emirátech se úspěšně kolonizuje oceán a válčí s nebeskými výšinami, ale přesto se stále zdá, že antigravitační bydlení uprostřed velkoměst bude ještě dlouho pouhou utopií.

Jan Králík

Komentáře