Bude za pouhých šest let stejně snadné objednat si létající taxi jako dnes třeba Uber? Mnichovské Lilium soustředící se na tuhle futuristickou ideu, říká, že rozhodně ano.

Mnichovský startup Lilium nedávno odhalil svůj prototyp létajícího air taxi a s ním i vizi o dostupném a ekologickém létaní pro širší masy a nejen businessmany v oblecích.

FOTO: Lilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let?

Lilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let? - lilium-jet-white-side-with-gearLilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let? - Lilium_Home_Approach_ManhattanLilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let? - lilium-jetLilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let? - founding-team-and-eagleLilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let? - lillium-private-planejpg
Další fotky
Lilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let? - Ilium-Portfolio_LI_04Lilium Jet – létající taxi ve vzdušném prostoru už za 6 let? - Lilium_Header_Jet

Pětimístný lehký letoun Lilium Jet poháněný třiceti šesti elektrickými motory je po svém vertikálním vzletu schopný nabrat rychlost až 300 kilometrů za hodinu na jedno nabití. Celá jízda, kterou si bude možno objednat i na poslední chvíli v rámci mobilní aplikace, má být šetrná jak k peněžence zákazníka, tak k životnímu prostředí.

Lilium plánuje spojovat nejenom centra metropolí s jejich aglomeracemi, ale rovnou celá města. Tak například hodinová cesta vlakem z Londýna do Brightonu se zkrátí na pouhých patnáct minut.

Tým stojící za Liliem není jediným, který touží ovládnout vzdušné cestování. Do podobného plánu se pustil Uber, Boeing nebo Rolls Royce. Zatímco prototyp vzdušného taxi konkurenčního Uberu působí poněkud agresivně, bílé Lillium vsadilo na minimalističtější design plný oblých tvarů.

Lilium, do kterého kolektivně investovalo několik významných společností přes 100 milionu dolarů, tvrdí, že oproti zmíněné konkurenci je jejich letoun schopen uletět mnohem delší vzdálenosti.

Aston Martin odhalil koncept létajícího auta – proletí se v něm i James Bond?

Lilium Jet podnikl svou první testovací jízdu letos na jaře a plně funkční v několika různých zemích a městech plánuje být už roku 2025. Na kolik přesně vyjde jedna cesta, firma neprozradila, ale konečná účtenka by měla nést podobnou číslici, jakou vám naservírují v obyčejném taxíku.

Tomáš Ospalý

Komentáře